Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-11 16:31:26 przez system

Czarne chmury nad powiatami?

Dr Mariusz Trojak, niedawny radny Miasta Bochni, z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego pokusił się o analizę funkcjonowania powiatów w naszym kraju. Przypomnijmy, że w Polsce jest 314 powiatów ziemskich i 66 miast na prawach powiatu (m.in. Kraków).

Praca ta nie wypadła dla powiatów pozytywnie i autor wprost postuluje likwidację tego pośredniego szczebla samorządowego. Powody zawarł w czterech punktach:

  1. Powiaty zajmują się zadaniami publicznymi, które śmiało można by powierzyć gminom bądź województwom. Zdaniem autora np. nic nie stoi na przeszkodzie aby organ, który wydaje dowody osobiste wdawał też prawa jazdy.

  2. Finansowanie powiatów w 70% opiera się na dotacjach rządowych. Powiat może zarabiać również na podatkach PiT i CiT, co w wypadku powiatów ziemskich przynosi bardzo niewielkie dochody. Powiat nie ma natomiast, w przeciwieństwie do gminy, możliwości nakładania podatków lokalnych. Rezultat jest taki, że samorząd powiatowy, chcąc realizować powierzone sobie zadania musi coraz bardziej się zadłużać.

3.Duże koszty funkcjonowania administracji powiatowej, przy stale zwiększającym się zatrudnieniu. Dość powiedzieć, że od 2005 roku zatrudnienie wzrosło tam o 26 %.

  1. Bardzo kosztowna jest dla podatników również praca Rad Powiatu. Od 1999 r, a więc od początku reformy samorządowej wydaliśmy na nie 1,5 mld zł.

Dr Mariusz Trojak przypomina, że realizacja programu 500+ będzie bardzo kosztowna dla państwa i wmusi oszczędności. Można ich skutecznie poszukać właśnie w powiatach, a dokładnie – w ich likwidacji.

Cały tekst dr Trojaka można znaleźć TUTAJ

Czytaj także: Powiaty i gmina Bochnia do likwidacji TUTAJ