Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-02-22 01:11:12 przez KacperGlod

Czy bochnianie chcą projektu rewitalizacji Plant? Sprawdź wyniki sondażu

Bocheńscy działacze Konfederacji przeprowadzili sondaż, który miał na celu sprawdzić czy mieszkańcy Bochni popierają projekt rewitalizacji zaproponowany przez magistrat.

Nie cichną kontrowersje wokół projektu rewitalizacji zabytkowych Plant Salinarnych. W styczniu pierwszy przetarg na wykonanie robót został unieważniony, gdyż kwoty zawarte w ofertach znacznie przewyższały cenę inwestycji. Niebawem planowany jest drugi przetarg, który być może tym razem wyłoni realizatora prac w historycznym parku.

Loklani działacze skupieni wokół bocheńskiego koła Konfederacji zdecydowali się przeprowadzić sondaż w trakcie którego zapytano 100 losowych mieszkańców Solnego Grodu o ich opinię na temat projektu rewitalizacyjnego. Wcześniej zapytano również o to czy dana osoba słyszała w ogóle o planach magistratu.

Zdania mieszkańców były różne i bardzo podzielone. Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, nie wszyscy w naszym mieście słyszeli o projekcie rewitalizacji. 57% pytanych stwierdziło, że dotarła do nich informacja o rewitalizacji, 43% zaś nie miało pojęcia o planowanej inwestycji.

Badając poparcie dla planowanego projektu, wyniki okazały się równie podzielone. 44% respondentów stwierdziło, że nie popiera obecnej formy projektu rewitalizacji Plant Salinarnych. Przeciwnicy nadmieniali między innymi kontrowersyjną kwestię wycinki drzew. Pojawiały się głosy, że powinna być ona na zrównoważonym poziomie. Krytykowany był również pomysł fontanny multimedialnej, z której ostatecznie magistrat zdecydował się zrezygnować. Zdarzały się również ostrzejsze wypowiedzi, w tym słowa mówiące, że "to jest skandal", a nawet i wulgaryzmy.

19% pytanych popiera przedstawiony projekt rewitalizacji. Zwolennicy pomysłu zauważali, że odnowienie parku jest konieczne, pojawiały się głosy: “ważne, że coś się dzieje”. Fani rewitalizacji stwierdzili także, że część z drzew zagraża bezpieczeństwu mieszkańców przechadzających się po Plantach i wymagają one wycinki. Nie zabrakło również głosów świadczących o konieczności powrotu do dawnej, klasycznej formy i wyglądu Plant.

Co warto podkreslić, aż 37% pytanych, stwierdziło, że nie ma wyrobionego zdania na temat planowanej inwestycji. Wśród nich znalazły się osoby, które popierają pewne elementy projektu, ale nie są w stanie poprzeć projektu w całości bądź jego większości.

/media/user/images/upload/Luty/Luty 2023/Czy_slyszales.png

/media/user/images/upload/Luty/Luty 2023/Czy_popierasz.png

/media/user/images/upload/Luty/Luty 2023/NB.png

Wyniki sondażu ukazały się w ostatnim wydaniu Niecodzinnika Bocheńskiego, czasopiśmie ukazaującym się na terenie miasta.

Więcej o projekcie rewitalizacyjnym przeczytasz tutaj:

Które drzewa wyciąć na Plantach - specjalista wyjaśnia

Temat Parku Salinarnego rozgrzewa Bochnię - o czym dyskutowano na Radzie?

KG