Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-01-26 21:01:21 przez KacperGlod

Czy nowe zasady rozwiążą problem kolejek do punktu wymazowego?

Punkt pobrań wymazów do testów na COVID-19 zlokalizowany przy Oddziale Ratunkowym Szpitala Powiatowego w Bochni miewał spore problemy z kolejkami. Na zaistniała sytuację zareagowało Starostwo Powiatowe m.in. rozszerzając godziny funkcjonowania punktu.

W Polsce wykonywanych jest coraz więcej testów mających wykryć zakażenie wirusem COVID-19. Wiele osób z objawami po zgłoszeniu się do lekarza pierwszego kontaktu otrzymuje skierowanie na test oraz 10-dniową kwarantannę. W celu weryfikacji potencjalnej obecność wirusa w organiźmie wykonuje się test - przedwcześnie zwolnić z kwarantanny może tylko otrzymanie negatywnego wyniku badania, zatem każdego dnia spore grono osób testowanych jest w punktach położonych w całym kraju, w tym również w Bochni.

Bocheński punkt wymazowy ulokowany przy Szpitalu miewał spore problemy z kolejkami. W działającym stanowisku jednocześnie pracowała tylko jedna pielęgniarka, która zajmowała się zarówno kwestiami formalnymi jak wypełnienie danych, jak i przygotowaniem probówki oraz patyczka potrzebnych do pobrania wymazu, więc cała procedura trwała długo, przeciągając się nawet do kilkunastu minut na osobę. Z relacji mieszkańców oraz czytelników naszego serwisu dowiadujemy się, że kolejki oczekiwania do okienka wynosiły nawet ponad 3 godziny! Dodać trzeba, że w okresie zimowym, kiedy warunki atmosferyczne są niesprzyjające, a temperatura powietrza minusowa, długotrwałe przebywanie na otwartym powietrzu może skutkować jeszcze większym pogorszeniem stanu zdrowia. Wychłodzenie doprowadzić może do osłabienia systemów obronnych w naszym organiźmie, które chronić mają nas przed zarażeniami.

Starostwo Powiatowe, widząc opinie mieszkańców oraz tematu w lokalnych mediach, podjęło kroki mające usprawnić funkcjonowanie punktu. Rozszerzono godziny funkcjonowania punktu, teraz jest on otwarty od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 18:00. Ponadto od dnia 24.01 funkcjonują dwa stanowiska wymazowe, co również ma za zadanie skrócić czas oczekiwania.

Punkt zlokalizowany obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, naprzeciw wyjazdu dla karetek będzie pracował w godz. 8.00 – 18.00 od poniedziałku do niedzieli.
Dodatkowo, od dzisiaj (24.01) funkcjonują dwa stanowiska wymazowe, co z pewnością skróci czas oczekiwania
- poinformowało Starostwo w internetowym wpisie.

Prosimy o zgłaszanie się, w miarę możliwości, w godzinach południowych, a nie zaraz po otwarciu lub przed samym zamknięciem kiedy kolejki są największe - dodano w komunikacie.

Zatem wprowadzone przez władze samorządu zmiany mają w założeniu usprawnić proces testowania w Bochni. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Przekonamy się prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych dni.

Aktualizacja: W czwartek otrzymaliśmy informację od Starostwa, że w dniu 29 stycznia otworzony zostaje mobilny punkt testów w Parku Rodzinnym Uzbornia w Bochni. Na podstawie współpracy Powiatu, Urzędu Miasta i spółki VITO-ME udostępniona została możliwość testowania podejżdżając samochodem do punktu, metodą drive-thru. Od najbliższego piątku, będzie można wykonać wymaz, podjeżdżając samochodem do mobilnego punktu, który będzie czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00, a w weekendy od 8.00 do 14.00 - czytamy w komunikacie Starostwa.