Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-03-31 10:00:44 przez system

Czy znajdą średniowieczny ratusz?

W poniedziałek 27 marca na części bocheńskiego Rynku rozpoczęły się prace archeologiczne, które mają ustalić, jak wyglądał XIV-wieczny ratusz, który kiedyś się tutaj znajdował, ale pod koniec XVIII wieku został zrównany z ziemią przez Austriaków.

Aby dotrzeć do ruin ratusza niezbędne są wykopy. Nie będą one jednak raczej głębsze niż jeden metr. - * W latach 60. XX wieku na bocheńskim Rynku były prowadzone prace, polegające na jego wypoziomowaniu, pewnie fundamenty tego ratusza znajdowałyby się głębiej w ziemi. Kiedy usuniemy współczesną nawierzchnię rynku, mamy olbrzymią nadzieję, że trafimy na ruiny ratusza. Dzięki temu przekonamy się o jego dokładnym położeniu, ale również, jakie miał wymiary, kształt, czy z czego był zbudowany* – mówi Marek Materna, archeolog z bocheńskiego muzeum.

Ile potrwają prace na bocheńskim Rynku - na razie nie wiadomo. Nie wiadomo również, jakie czynności będą podejmowane dalej, kiedy już archeolodzy dotrą do ruin ratusza. - Wszystko zależy od tego, w jakim stanie technicznym będą kamienne fundamenty ratusza. Jeżeli w miarę dobrym, pozwalającym na ich zabezpieczenie i odkopanie piwnic to będzie można na płycie Rynku obejrzeć oryginalny ratusz, albo wręcz zejść do jego kondygnacji podziemnych. Jeżeli jego konstrukcja okaże się, że będzie w bardzo złym stanie to zapewne po odpowiednim zabezpieczeniu zostanie ona zasypana, a na powierzchni zostanie odtworzony wyłącznie jego zarys – podkreśla Marek Materna.

Bochnia może wkrótce zyskać dwie duże atrakcje turystyczne w centrum miasta – jedna to właśnie podziemia ratusza, a druga to zamek żupny.