Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-07-20 17:47:23 przez system

Delegacja Powiatu Bocheńskiego w Niemczech

Na zaproszenie Starosty Patrika Lauera z wizytą w Saarlouis przebywała delegacja samorządowców z Powiatu Bocheńskiego na czele ze Starostą Ludwikiem Węgrzynem, Przewodniczącą Rady Powiatu Bernadettą Gąsiorek oraz Przewodniczącym Komisji Współpracy Międzynarodowej, Kultury i Promocji Mariuszem Zającem. Okazją do spotkania współpracujących od lat samorządów były obchody 200 – lecia Powiatu Saarlouis.

Główna uroczystość obchodów odbyła się w teatrze miejskim przy kilkusetosobowej publiczności. Gości powitał obecny starosta Patrik Lauer wspólnie ze swymi poprzednikami - Moniką Bachmann i dr. Peterem Winterem. Przemówienia i gratulacje wygłosili zastępca Prezesa Rady Ministrów Saarlandu – Anke Rehlinger, współprzewodniczący związku niemieckich powiatów Hans Jorg Duppre oraz starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, który wręczył staroście Lauerowi kruch solny z logiem obchodów 200-lecia, przygotowany specjalnie na tę okazję przez bocheńskiego artystę. Uroczystości towarzyszył koncert orkiestry symfonicznej, wykonującej utwory Johanna Gottfrieda Piefke, Nielsa Gade, Johanna Starussa, Philippa Jakoba Riotte, Howarda Shore.

Z okazji swego święta mieszkańcy Landkreis Saarlouis przez kilka miesięcy organizowali liczne wydarzenia muzyczne, kulturalne, sportowe i turystyczne, w tym także eventy z akcentami bocheńskimi przy wsparciu lokalnego stowarzyszenia Partnerschaftsverein Saarlouis-Bochnia.
Finałowe uroczystość odbywały się w minionym tygodniu właśnie podczas pobytu bochenskiej delegacji. W obchody główne wpisał się m.in. wernisaż wystawy malarstwa Adama Faglio z Nowego Wiśnicza i występy Orkiestry Dętej Kopalni Soli Bochnia w różnych miejscach powiatu. Obydwa wydarzenia były od kilku miesięcy wpisane w kalendarz imprez jubileuszu Powiatu Saarlouis i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Saarlouis.

W czasie wizyty członkowie delegacji Powiatu Bocheńskiego uczestniczyli w rozmowach o rozwoju współpracy partnerskiej i wspólnie z partnerami odwiedzili pomnik – monument, postawiony przy granicy niemiecko-francuskiej i symbolizujący idee zjednoczenia Europy, głoszone przez Roberta Schumana, Konrada Adenaura i Alcida de Gasperi. Propagatorem tych idei współcześnie jest Horst Ziegler z Saarlouis, dzięki któremu mocno zaznaczony został bocheński akcent w najnowszej historii Saarlouis. Partnerstwo Bochnia-Saarlouis liczy już 15 lat.

Uroczystości w Saarlouis stanowiły kolejną okazję do promocji Powiatu Bocheńskiego, Bochni czy bocheńskiej Kopalni w kraju Saary. Delegacja z Powiatu zawiozła ze sobą do Saarlouis wraz z życzeniami m.in. produkty regionalne, rękodzieło artystyczne, rękodzieła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Bochni, bocheńskie wydawnictwa i wino z podbocheńskich Łazów, z winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego "Nad Dworskim Potokiem". Podarunki były wyrazem wzajemnej sympatii i dzielenia się z gościnnymi mieszkańcami Saarlouis tym, co jest wyjątkowe dla Powiatu Bocheńskiego. W sierpniu po raz kolejny Horst Ziegler odwiedzi Bochnię. We wrześniu zaś grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni wyjedzie na warsztaty kulinarne do Saarlouis. Prywatne wizyty mieszkańców Saarlouis w Bochni są dość częste. Obiecują one dalszą otwartość na dialog i dalsze wzajemne zainteresowanie.

Fot. Stanisław Mróź, Dorota Stachowicz