Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2020-02-12 13:15:28 przez eb

Donos sąsiada zaowocował skargą na burmistrza

Wkrótce minie 2 lata jak Rada Miasta podjęła „uchwałę krajobrazową”. W największym skrócie miała ona zapobiec radosnej twórczości sklepów, warsztatów, barów jeśli chodzi o reklamy. Właściciele tych punktów zostali zobowiązani do dostosowania reklam, neonów, banerów itd. do stylu architektonicznego otoczenia, a także, m.in. - do charakteru elewacji.

Zainteresowani mieli 12 miesięcy czasu na dokonanie w swoich reklamach stosownych zmian. W istocie niewiele się zmieniło od lutego 2018. Niemal w drugą rocznicę podjęcia uchwały krajobrazowej do Rady Miasta wpłynęła skarga mieszkańca miasta na działalność burmistrza w związku z tą uchwałą. Otóż właściciel firmy w centrum miasta otrzymał z Urzędu Miasta pismo wzywające go do natychmiastowego usunięcia baneru reklamowego, niezgodnego z uchwałą. Biznesmen ów baner zdjął, poczuł się jednak pokrzywdzony. Dlaczego Magistrat tylko mnie szykanuje takim pismem, podczas gdy wielu innych nic sobie nie robi z obowiązku dbania o miejski krajobraz i używa nieodpowiednich reklam? - zastanawiał się. I napisał skargę na działalność burmistrza.

- Nie mieliśmy zamiaru szykanować tego pana – wyjaśnił na sesji Rady Miasta z-ca burmistrza, pan Gustaw Korta. - Do Urzędu Miasta wpłynął po prostu donos napisany przez sąsiada tego pana, zwracający uwagę na reklamę niezgodną z ustawą krajobrazową. W takiej sytuacji nie moglismy nie zareagować. Wysłaliśmy więc pismo z upomnieniem.

Przy tej okazji padło pytanie o banery wyborcze, które w tyle miesięcy po wyborach straszą ciągle w wielu miejscach w Bochni. Okazało się, że reklamy wyborcze są objęte innymi przepisami i Urząd Miasta nic nie może zrobić w tej sprawie. Skargi należy składać do Komisarza Wyborczego.

Uchwała krajobrazowa zawiera IV rozdziały i 26 paragrafów. Nie przewiduje jednak kar administracyjnych dla tych, którzy reklamując swoją firmę, szpecą przy tym miejski krajobraz.

Rada Miasta uznała skargę mieszkańca za bezzasadną.

eb
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.