Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-05-11 22:00:37 przez Czas2012

Doposażyć bocheńską Straż Pożarną!

Radny Damian Słonina w czasie ostatniej sesji Rady Miasta ponowił prośbę komendanta Straży Pożarnej, mł. Brygadiera Roberta Cieśli, o dostosowanie remizy strażackiej w Chodenicach do wymogów krajowego systemu ratownictwa gaśniczego. Jednostka OSP Chodenice mogłaby dzięki temu brać pełnoprawny udział w działaniach bojowych, nie tylko ratowniczych.

Bocheńska Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej posiada dwa zastępy wozów bojowych, które oddelegowywane są do działań na terenie całego powiatu. W zależności od potrzeb do miasta ściągane są jednostki gaśnicze z ościennych gmin – Stanisławic, Rzezawy, czy Nowego Wiśnicza. Podniesienie rangi Straży z Chodenic mogłoby odciążyć pracę bocheńskich Strażaków, którzy biorą udział w akcjach gaśniczych budynków, kolizjach na autostradzie i pozostałych drogach, przeciwdziałają skutkom powodzi, czy wypalaniu traw. Na szerokie spektrum problemów, z którymi muszą mierzyć się pożarnicy, zwrócił uwagę radny Damian Słonina:

Miasto Bochnia jest w dużej części miastem zabytkowym, gdzie budynki są starej konstrukcji, często drewnianej. Dodatkowo w ostatnim czasie anomalie pogodowe, jakie mają miejsce na świecie – intensywne opady deszczu, które powodują lokalne podtopienia, czy wichury, które łamią drzewa – powodują, że tych zdarzeń jest z roku na rok coraz więcej. Straż ma także dodatkowe obowiązki, których wcześniej nie było, a wynikają z samej pandemii – dezynfekcja miejsc publicznych, szkół, urzędów, dostarczanie pożywienia osobom objętych kwarantanną.

Radny wskazywał, że miasto musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, zatem o wsparcie inicjatywy mł. brygadiera Cieśli, która w konsekwencji umożliwi wciągnięcie OSP Chodenice w krajowy system ratownictwa gaśniczego.

W tym momencie OSP Chodenice nie posiada ogrzewanego garażu, w którym mógłby znajdować się samochód bojowy zaopatrzony w środki gaśnicze i wodę. [Jest tam – przyp. red] lekki samochód ratowniczy wyposażony w motopompę – jednostka nie posiada samochodu z wodą, więc w tej chwili nie może prowadzić działań gaśniczych.” - podkreślał radny.

Planowany termin przyjęcia OSP Chodenice w poczet ogólnopolskiego systemu gaśniczego, to 2024 r. Jednak, jak podkreśla radny Słonina, przygotowania należy rozpocząć już teraz od stworzenia dokumentacji projektowej (ok. 50 tys. zł) dla rozbudowy obiektu oraz starań względem dofinansowania inicjatywy ze środków zewnętrznych, unijnych lub krajowych.

DML