Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-08-21 18:17:50 przez system

Dożynki powiatowe: piękne wieńce i… gradobicie

W niedzielę 21 sierpnia do Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Bochni, na zaproszenie jej kustosza, ks. Wojciecha Gałdy, zjechały delegacje z całego powiatu, aby wspólnie podziękować Bogu za urodzaj tegorocznych plonów.

Święto Plonów, czyli Dożynki, charakteryzuje piękna obrzędowość. Była ona doskonale widoczna podczas bocheńskich uroczystości. Piękne stroje ludowe, dary ołtarza w postaci plonów, ale przede wszystkim fantazyjne wieńce żniwne stanowią o wyjątkowości tego święta.

Na zaproszenie ks. Gałdy do Bochni przyjechało 11 delegacji z wieńcami. Były obecne gminy Łapanów, Lipnica Murowana, Żegocina i oczywiście Bochnia, ale najliczniejszą reprezentację już od lat wystawia parafia Mikluszowice - zasługa to jej proboszcza,. ks. Józefa Piecha. Było też liczne grono samorządowców - obaj starostowie, Ludwik Węgrzyn i Józef Mroczek, zastępca burmistrza Bochni Robert Cerazy, przewodniczący Rady Miasta Jan Balicki, wójtowe Żegociny i Lipnicy Murowanej - Jerzy Błoniarz i Tomasz Gromala. Na uroczystość przybyli też: szef powiatowych struktur PSL, Ryszard Drożdżak oraz delegacja Małopolskiej Izby Rolniczej z terenu powiatu.

Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony rozpoczęła się na Placu Sanktuaryjnym przed bazyliką, lecz niespodziewanie musiała zostać przerwana z powodu potężnej ulewy, połączonej z gradobiciem, która w tym czasie przeszła nad Bochnią. Nabożeństwo zostało przeniesione do bazyliki.

Po jego zakończeniu wszystkim zebranym podziękował starosta Węgrzyn, a później odbył się tradycyjny konkurs wieńców żniwnych. Komisji konkursowa, w skład której weszli ks. Gałda, starosta i ks. Jan Nowakowski pierwsze miejsce przyznała delegacji Gawłówka za wieniec w kształcie chrzcielnicy, nawiązujący do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Drugie miejsce ex-aequo zdobyły wieńce z Majkowic i Mikluszowic, a miejsce trzecie zajął wieniec z Chodenic.