Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-01-21 18:51:08 przez eb

Drogomierze pod okiem bocheńskiej policji

Dotychczas na drogach powiatu bocheńskiego policjanci ujawnili cztery przypadki ingerencji we wskazania samochodowych drogomierzy.
Od początku roku na drogach powiatu bocheńskiego policjanci korzystając z nowych uprawnień sprawdzają przebieg kontrolowanych pojazdów, a następnie weryfikują wskazania licznika z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne tych pojazdów. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości sprawa przekazywana jest policjantom wydziału do walki
z przestępczością gospodarczą, gdzie jest skrupulatnie wyjaśniana pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Od stycznia policjanci z Bochni ujawnili cztery przypadki, w których ilość kilometrów wskazywana przez samochodowy drogomierz znacznie różniła się od ilości kilometrów zarejestrowanej w trakcie ostatniego badania technicznego. Pierwszy przypadek miał miejsce 9 stycznia 2020 roku, w Bochni na ulicy Karosek. Zatrzymany do kontroli drogowej kierujący samochodem marki Ford Maverick musiał tłumaczyć się policjantom z różnicy ponad 77700 km.

Dzień później, również w Bochni, tym razem na ulicy Brzeźnickiej policjanci bocheńskiej drogówki kontrolowali kierującego Fiatem Ducato. W pojeździe tym stan licznika zarejestrowany w trakcie ostatniego badania technicznego został pomniejszony o blisko 399000 km.

Kolejne dwa przypadki odnotowano w Bytomsku i Proszówkach, 17 i 18 stycznia 2020 roku. W pierwszym przypadku, w pojeździe marki Iveco policjanci ujawnili różnicę 9584 km, a w Proszówkach odczyt licznika osobowego opla pomniejszony był o 31795 km.
Każdy z tych przypadków badany jest przez policjantów pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego osobie dokonującej bezprawnej ingerencji w stan licznika samochodowego jak również osobie zlecającej taką czynność grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zgodnie z nowymi przepisami samochodowy drogomierz można wymienić tylko w ściśle określonych sytuacjach, a czynność ta powinna być zgłoszona w ciągu 14 dni u diagnosty, który naniesie odpowiednią korektę w systemie. Dzięki temu kierowcy mogą uniknąć kłopotliwej sytuacji i zaoszczędzić sobie stresu w razie policyjnej kontroli drogowej.

.