Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-11-29 20:52:44 przez Czas2012

Drwinia: Czy gmina zapłaciła za wywóz śmieci?

Radny powiatowy Piotr Bartyzel poruszył swym komentarzem na temat gminy Drwinia temat dość drażliwy. Chodzi mianowicie o finanse gminy i wywóz śmieci. Radny, komentując wpis wójta gminy Bochnia Marka Bzdeka o ukończeniu remontu kładki na rzece Rabie, publicznie odniósł się do gminy Drwinia, twierdząc, że tej nie stać na finansowanie podobnych remontów.

Jak stwierdził radny: Gmina Drwinia nie ma nawet pieniędzy żeby zapłacić za śmieci, a co dopiero dołożyć do tak ważnej inicjatywy. Swoją drogą ciekawe co się stało z pieniędzmi które przecież ludzie płacą za śmieci. Dzisiaj już mogę oficjalnie napisać że nasza gmina zalega na ponad 600 000 zł na rzecz Ekombud.

Wójt gminy Drwinia w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji wyraził się jasno i stanowczo: W treści wypowiedzi sygnowanej profilem nazwiska Pana Piotra Bartyzela są zawarte twierdzenia noszące znamiona przestępstwa z art: 212 Kodeksu Karnego. Po weryfikacji prawdziwości autora podejmiemy odpowiednie kroki prawne celem ochrony dobrego imienia Gminy Drwinia.

Przypomnijmy artykuł 212 Kodeksu Karnego: zniesławienie polega na pomawianiu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
O zdanie zapytaliśmy także prezesa firmy Ekombud pana Mariusza Skowronka, który potwierdził słowa radnego.

Rzeczywiście gmina Drwinia zalega za zapłatę za wywóz śmieci i na dziś zalega firmie za niezapłacone faktury blisko 670 tys. zł – potwierdził prezes Ekombudu". Zdementował także doniesienia, że firma źle naliczyła ilość wywożonych śmieci. Nie ma możliwości złego szacowania ilości śmieci gdyż cały proces podlega ścisłej kontroli BDO – wyjaśnił.

Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami oraz poprawić poziom recyklingu. Baza, po uruchomieniu elektronicznej rejestracji oraz modułów ewidencji i sprawozdawczości, pozwoli na gromadzenie i zarządzanie wszystkimi informacjami o odpadach. Każda firma wywożąca śmieci ma obowiązek zarejestrowania się w systemie BDO.

Firma zapowiedziała, że podejmie właściwe kroki by odzyskać zaległe płatności i dojść do porozumienia z gminą.

PW