Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-02-09 21:02:37 przez Czas2012

Dwie publikacje na 770 lat Bochni

Rocznica 770 urodzin miasta zaowocuje dwoma bardzo ciekawymi publikacjami. Jedna to obszerna książka wydawnictwa Regis, druga to podręcznik do j. angielskiego, którego treścią jest historia Bochni. Obie książki ukażą się w marcu i co ciekawe autorami obydwu są nauczyciele uczący w tej samej szkole.

Mowa o Januszu Paprocie i Pawle Wieciechu. Obydwaj autorzy zatrudnieni są w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni. Pierwszy z nich jako informatyk, drugi jako nauczyciel j. angielskiego. Oprócz wykształcenia w przedmiotach których uczą, obydwoje są również z wykształcenia historykami i pasjonatami historii, szczególnie tej lokalnej. Obydwaj napisali książki których tematyką jest Bochnia. Książki nie są jednak takie same. Nie są nawet podobne. Można powiedzieć, że mimo, że mają także po 10 rozdziałów, to diametralnie się różnią.

Pierwsza z nich napisana przez Janusza Paprotę to obszerne kolorowe dzieło, które, jak podaje wydawnictwo, ma 616 stron. To bocheńska historia napisana w formie opowiadania. Książka ma 40 artykułów, około 80 ciekawostek, oś czasu z około 250 datami oraz prawie 500 ilustracji. Jak zapewnia wydawca: To historia Bochni i regionu ukazana barwnie i ciekawie, bez nadmiernego aparatu naukowego. Każdy zainteresowany historią Bochni i okolic z pewnością odnajdzie tu wiele fascynujących i interesujacych wątków w życiu przodków i w toczacych się na przestrzeni wieków wydarzeniach. Książka będzie świetną lekturą na wolne wieczory czy czas spędzany na wakacyjnym leżaku.

Druga publikacja ma charakter podręcznika do języka angielskiego. Jak podaje tytuł to: Lekcje angielskiego z bocheńską historią. Ta bardzo pożyteczna publikacja przeznaczona jest dla uczniów i każdego, kto chciałby rozwijać swoje umiejętności językowe. Co ciekawe, ucząc się angielskiego jednocześnie możemy uczyć się o najważniejszych wątkach historii Bochni i okolic. Podręcznik posiada 10 rozdziałów, które opowiadają o Bochni współczesnej, o początkach i rozwoju miasta, o powstaniu złoża solnego, odkryciu soli kamiennej, rozwoju kopalni, jej zabytkach i atrakcjach. Pokazana jest również historia i zbiory muzeum, historia bazyliki i w ostatnim rozdziale opisane dzieje zamku w Nowym Wiśniczu oraz tekst o kościółku św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Każdy tekst można odsłuchać. Nagrania wykonane są przez angielskich lektorów i pozwalają na udoskonalanie wymowy. Na pytanie co ten podręcznik może Ci dać, autor wymienia:

  • poznasz historię Bochni i jej najważniejsze wątki opowiadane po angielsku,
  • będziesz wiedział jak i co o Bochni powiedzieć spotkanemu turyście lub znajomemu,
  • nauczysz się i przećwiczysz umiejętności czytania potrzebne do zdania egzaminów maturalnych,
  • poszerzysz zakres słownictwa – każdy rozdział ma dołączony mini słownik,
  • masz możliwość odsłuchania każdego tekstu, co pozwoli Ci poznać i ćwiczyć dobrą wymowę,
  • zapoznasz się ze słownictwem potrzebnym do zrozumienia tekstów historycznych,
  • możesz uczyć się sam, podręcznik zawiera klucz odpowiedzi,
  • ciekawie i mile spędzisz czas.

MG