Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-07-01 09:47:35 przez system

Dwoje dobrze czyniących z Powiatu Bocheńskiego

Podczas Sesji Rady powiatu 30 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia nagród "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskego", wyróżnienia przyznawanego przez Kapitułę w uznaniu zasług wniesionych w rozwój Ziemi Bocheńskiej. W tym roku odznaczeniem tym uhonorowano 2 osoby: Eleonorę Chmielarską oraz Leopolda Grabowskiego.

Eleonora Chmielarska od wielu lat pracuje z młodzieżą i dla młodzieży, uczy i wskazuje drogę młodym ludziom, jak również daje przykład jak można iść przez życie, aby pozostawić coś wspaniałego po sobie. Z wnioskiem o jej wyróżnienie wystąpiły 3 szkoły podstawowe, Stowarzyszenie "Przyjaciele Piątki" oraz Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Bochni. Młodzież wskazała jasno jak bardzo cenią osobę, która włożyła tak wiele w wychowanie pokolenia młodych ludzi, którzy w życiu kierują się dobrem wspólnym i chcą robić coś nie tylko dla siebie ale i dla innych. Pani Eleonora nie kryła wzruszenia tym wyróżnieniem, a o swojej pracy powiedziała "46 lat temu kiedy zaczynałam pracę w szkole, poproszono mnie o wygłoszenie prelekcji dla dzieci w Żegocinie, potem były następne" , i tak się zaczęła jej praca z dziećmi i młodzieżą. Pani Eleonora dziękując za ten dowód uznania życzyła wszystkim "otwartych serc i współpracy dla dobra ogólnego".

Wyróżnienie na wniosek Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bochni Kapituła przyznała również panu Leopoldowi Grabowskiemu, członkowi OSP, który od 54 lat nosi mundur strażaka. Pan Leopold był również bardzo wzruszony i jak sam powiedział jest to dla niego najważniejsza nagroda jaką otrzymał. Jego postawę społecznika określają słowa Jana Pawła II "Człowiek jest wielki nie przez to co umie i co ma ale za to co potrafi robić dla drugiego człowieka." To w pełni oddaje wartości jakimi w życiu kieruje się Pan Leopold Grabowski, który "chciał spłacić dług Ojczyźnie, a nie pracować na zasługi".

Podczas uroczystości zostały wręczona została również nagroda finaliście ogólnopolskiego konkursu „MÓJ RYNEK – MÓJ PRODUKT 2015” organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Marszałkami Województwa, pana Artura Lorysia, właściciela Cafeterii Espresso. Jego "lody jogurtowe" zajęły II miejsce.

Nagrodę za tytuł Mistrza krajowego AgroLigi 2014 w kategorii Rolnicy otrzymali Barbara i Ryszard Grzesik, prowadzący szkółkę roślin ozdobnych Eko-Garten w Lipnicy Górnej w Małopolsce.

Starosta Bocheński wręczył również nagrodę panu Henrykowi Kołdrasowi, właścicielowi Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Proszówkach, który za schab wędzony z Proszówek na konkursie ,,Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym'' organizowanym pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymał specjalne wyróżnienie za najwyżej oceniony produkt zadeklarowany przez producenta jako produkt wytwarzany metodami tradycyjnymi. Pan Henryk w tym samym konkursie otrzymał również specjalny dyplom za uzyskanie wysokich not w ocenie sensorycznej za szynkę wędzoną z Proszówek.

Wręczono także medale za zasługi dla samorządności. Otrzymali je: Jerzy Łacny, obecny wiceprzewodniczący rady powiatu, prezes Stowarzyszenia Bochniacy, Stanisław Kobiela, oraz Tadeusz Lis, dawny wójt gminy Drwinia jak również przedosadniczy Rady Powiatu w kadencji 2002 – 2006.

Nagrody wręczył Starosta Bocheński, Ludwik Węgrzyn, wszyscy zgromadzenia na sali obrad nagrodzili gromkimi brawami uhonorowane osoby.