Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-06-22 14:23:42 przez system

Eko-Garten z Lipnicy Grn. Mistrzem AgroLigi 2014

„Panie Prezydencie! Gości Pan u siebie elitę nie tylko rolnictwa polskiego czy europejskiego, ale nie boję się tego stwierdzenia, światowego” – zwrócił się do prezydenta Bronisława Komorowskiego minister rolnictwa Marek Sawicki, podczas podsumowania konkursu – AgroLiga 2014.

18 czerwca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie po raz 22 odbyła się Gala AgroLigi w edycji 2014. Konkurs ten organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym - przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub.

Finałowe grono lauretaów tworzą najlepsi rolnicy i najlepsi przedsiębiorcy, którzy zwyciężyli w wojewódzkich etapach AgroLigi na terenie całej Polski. W tym roku szczególnym wyróżnienie i mianem Mistrzów Krajowych w kategorii Rolnictwo zostali uhonorowani mieszkańcy gminy Lipnica Murowana, Państwo Barbara i Ryszard Grzesikowie, prowadzący w Lipnicy Górnej, na blisko 20 hektarach, gospodarstwo szkółkarskie Eko-Garten. Decyzją kapituły konkursu na pokonanym polu pozostawili 15 konkurentów z pozostałych województw. Rodzina Państwa Grzesików otrzymała list gratulacyjny z rąk prezydenta Komorowskiego oraz listy gratulacyjne od wicepremiera, ministra gospodarki i ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który dodatkowo obdarował zwycięzców okazałym pucharem. Telewizja Polska wręczyła nagrodę, którą był laptop.

Mistrzem krajowym w kategorii „Firmy” została firma Nowalijka Piotr Wychowałek z Piotrkowa Trybunalskiego. To jedno z największych przedsiębiorstw w branży owocowo-warzywnej w Polsce, od niedawna produkuje warzywa w najnowocześniejszej w Europie szklarni z uprawą hydroponiczną, wykorzystującą wodę deszczową bez użycia pestycydów. Na zakończenie prezydent zauważył, że nagrody AgroLigi to forma docenienia dokonań całego środowiska producentów i przetwórców rolno-spożywczych, jak i całego wysiłku szeroko pojętej polskiej wsi. W imieniu wszystkich przybyłych laureatów podziękowania i życzenia przekazał zwycięzca Ryszard Grzesik. Po zakończonej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, miała miejsce druga część gali w Centralnej Bibliotece Rolniczej, gdzie Ryszard Grzesik został dodatkowo odznaczony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi medalem „Za Zasługi Dla Rolnictwa”. Na zaproszenie Kapituły w uroczystościach brał udział Wójt Gminy Tomasz Gromala.

Wydarzenia z ostatnich dni w Warszawie są nie tylko niezwykłym wyróżnieniem dla lipnickich rolników, ale także kolejnym elementem promującym nasz region i naszą gminę.