Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-12-17 10:12:38 przez system

English is easy - w Klubie Pickwicka o tym wiedzą

Od ponad 15 lat Europejski Klub Pickwicka, przy Gimnazjum nr 1 w Bochni realizuje programy edukacyjne, finansowane z funduszy europejskich i z grantów Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Siedziba Klubu Pickwicka i sala do nauki języka angielskiego, jej wyposażenie, organizacja i estetyka - została zaliczona do wzorcowych, z rekomendacji prof. Jacka Pyżalskiego i znajduje się w prezentacji wydawnictwa „Macmillan” (http://www.macmillan.pl/szkolenia/small-talks/3363-jak-zainteresowac-uczniow).

Jedna z opiekunek Klubu Pickwicka, Krystyna Pacuła, została, dwa lata temu, zaproszona do ogólnopolskiego grona „ambasadorów” programu „English Teaching”, realizowanego przez Nidzicką Fundację Rozwoju „Nida”. Jednym z przywilejów, wynikających z tego honorowego wyróżnienia, była możliwość zorganizowania projektu edukacyjnego, według autorskiej koncepcji „ambasadorki ET”. Pani Pacuła, wraz z p. Bogusławą Sroką - Barbach opracowały program „English is easy for everyone”, który otrzymał z Fundacji „Nida”, grant w wysokości 10 tys. zł. Projekt - w okresie od jesieni 2014 do jesieni 2015 - zrealizowało Stowarzyszenie Europa Lingua, przy współpracy z uczniami, członkami Europejskiego Klubu Pickwicka i nauczycielami Gimnazjum nr 1.

Autorki projektu za najważniejszy cel uznały rozwijanie znajomości języka angielskiego wśród uczniów z problemami szkolnymi, w różnych, efektywnych i zarazem atrakcyjnych formach oraz wśród nauczycieli, którzy nie mieli dotąd kontaktu z tym językiem.

Dla uczniów z problemami szkolnymi zorganizowano roczny kurs („You can do it”) j. angielskiego w st. podstawowym, oparty na metodzie aktywnych technik uczenia oraz różnych formach rozwijania komunikatywności. W ramach kursu uczniowie poznali też najskuteczniejsze techniki uczenia się i zapamiętywania oraz uczestniczyli w zajęciach z native speakerami - z USA, Kanady i Indii.

Uczniowie zaawansowani językowo przygotowali angielskojęzyczne gry edukacyjne. Ich uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością j. angielskiego, ale także atrakcji kulturowych, w ramach „gry miejskiej” w Bochni i w Krakowie oraz atrakcji przyrodniczych podczas „gry terenowej” w Puszczy Niepołomickiej.

Kolejną okazją doskonalenia języka angielskiego był tygodniowy cykl spotkań z uczniami hiszpańskimi ze szkoły w Castellon (region Valencia), którzy, w ramach europejskiej wymiany młodzieży, przebywali w Bochni i w zaprzyjaźnionym Gimnazjum nr 1 w październiku br.

Ciekawą formą zajęć, wymyśloną i realizowaną od kilku lat w Gimnazjum nr 1, była „Noc twórczego działania z językiem angielskim”, zorganizowana przez nauczycieli i uczniów, członków Europejskiego Klubu Pickwicka. Podczas „Nocy...” uczniowie ćwiczyli się nie tylko w sprawności językowej (j. angielski był językiem obowiązującym), ale także w metodach kreatywnego myślenia i działania oraz rozwijali kompetencje interpersonalne i umiejętności „życiowe”.

Jeden z uczestników kursu j. angielskiego dla uczniów z problemami szkolnymi, w nagrodę za aktywność
i zaangażowanie został zakwalifikowany na 21-dniowy obóz językowy, w całości sfinansowany z grantu Nidzickiej Fundacji „Nida”.

W ramach tego samego projektu dla nauczycieli zorganizowano kurs j. angielskiego w stopniu podstawowym, zajęcia z native speakerem oraz warsztaty językowe.