Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-04-09 20:46:06 przez system

Hiszpańska nauczycielka ambasadorem Bochni

6 kwietnia burmistrz Stefan Kolawiński wręczył akt nadania tytułu Honorowy Ambasador Królewsko – Górniczego Miasta Bochni. Tym razem, decyzją Kapituły została nim pani Carmen Sanz Garcia z Hiszpanii.

Laureatka jest nauczycielką historii i geografii w szkole średniej IES Penyagolosa w mieście Castellon. Od lat interesuje się naszym miastem. To dzieki jej aktywności młodzież z dawnego Gimnazjum nr1 mogła jeździć na wymiany ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w Castellon. Do tej pory aż 200 młodych bochnian odwiedziło Hiszpanię. Tyle samo młodych Hiszpanów przyjechało do Bochni.

O swoim zainteresowaniu naszym miastem opowiedziała tak:
Najpierw byłam w Polsce prywatnie z moją rodziną i coraz głębiej poznawałam waszą trudną historię i różnorodną kulturę. Kiedy poznałam Kraków, już wiedziałam, że chcę doprowadzić do współpracy z jakąś szkołą z tego regionu. I wówczas spotkałam Bochnię, spotkałam niezwykłych ludzi i już po pierwszej wizycie wiedziałam, mimo, że nie znałam jeszcze, ani słowa po polsku, że jesteśmy sobie bliscy, że rozumiemy się i tak wiele – i jako nauczyciele, i uczniowie – z tej współpracy wynosimy dobrego, dla siebie i dla naszych małych ojczyzn. Od tamtej pory Bochnia i ludzie z Bochni są dla mnie drugą rodziną, polską rodziną.”