Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-08-15 16:21:24 przez system

Hołd żołnierzom Piłsudskiego

15 sierpnia, w Dzień Wojska Polskiego, społeczeństwo miasta i powiatu oddało hołd obrońcom Ojczyzny, wywodzącym się z tego terenu, którzy walcząc w szeregach Wojska Polskiego, powstrzymali 96 lat temu nawałę bolszewicką na Polskę, chroniąc także przed komunizmem Europę Zachodnią.

Pod okolicznościową tablicą na budynku muzeum, przypominającą (okupiony licznymi ofiarami) wkład mieszkańców miasta i powiatu w zwycięską wojnę 1920 r. kwiaty złożyła delegacja parlamentarzystów: poseł Józefa Szczurek-Żelazko i poseł Włodzimierz Bernacki, delegacja samorządu powiatu i miasta ze starostą Ludwikiem Węgrzynem, przewodniczącym Rady Miasta Janem Balickim i sekretarzem miasta Edytą Groblicką-Kuc na czele, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, delegacja "Solidarności", Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Okolicznościowa tablica, pod którą złożono kwiaty, została ufundowana w 1930 r., w 10. rocznicę "Cudu nad Wisłą" przez ówczesną Radę Powiatu Bochenskiego.

Zawiera inskrypcję: "Padli na polu chwały ochotnicy Wojska Polskiego pod wodzą J. Piłsudskiego"
Poniżej wyryto nazwiska 10 mieszkańców Bocheńszczyzny, poległych w trakcie tej wojny:
- Michał Korta
- Jan Witkowski
- Władysław Tarada
- Edward Lizak
- Józef Kurek
- Józef Kronenberg
- Jerzy Pilch
- Roman Jakubowicz
- Henryk Tara
- Jerzy Kopeczny

Nad tablicą znajduje się medalion portretowy Piłsudskiego z inskrypcją: "Roku 1930, Pierwszemu Marszałkowi Polski, Józefowi Piłudskiemu, Budowniczemu Polski Odrodzonej, w dziesiątą rocznicę wyzwolenia Ojczyzny od najazdu bolszewickiego"

Oryginalna tablica została zagrabiona przez Niemców na początku okupacji. Po wojnie komuniści nie były w najmniejszym stopniu zainteresowani przywracaniem pamięci o Marszałku i jego żołnierzach, dlatego wnęka po tablicy na budynku Muzeum całe dziesięciolecia zionęła pustką. Nowa tablica pojawiła się dopiero na początku lat 90. XX wieku, już po upadku PRL-u.