Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-02-02 18:59:16 przez system

II miejsce uczennicy Ekonomika w konkursie kulinarnym

Dziczyzna to tzw. „trudny surowiec” a jednak już po raz trzeci do rywalizacji w konkursie „Dzikie smaki” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach przystąpili uczniowie szkół gastronomicznych z południa Polski, od Krościenka nad Dunajcem przez Tarnów po Bochnię. Jego tegoroczna edycja, która odbyła się 26 stycznia, została zatytułowana „Dzika kaczka po myśliwsku”, stąd wsparcie organizatorów przez Tarnowski Związek Łowiecki.

Do tegorocznej edycji konkursu w wyniku wstępnych eliminacji dopuszczono 12 reprezentacji szkół gastronomicznych.

Konkurs „Dzikie Smaki” ma w swoim założeniu przybliżyć przyszłym szefom kuchni temat dziczyzny, mało znanej szerokiemu społeczeństwu. Ma nawiązywać do tradycji staropolskiej kuchni, gdzie kiedyś dary pól i lasów były ważnym składnikiem menu. Ma także propagować zdrową żywność, a dzika kaczka z pewnością do takiej należy.

Zespół Szkół nr 3 reprezentowała uczennica z klasy 3 TEd technikum żywienia i usług gastronomicznych - Katarzyna Jaworska pod opieką Anety Wojcieszek.

Katarzyna przygotowała zakąskę pod nazwą: „pierś z dzikiej kaczki sous-vide z dynią i chrupiącą brukselką w sosie miodowo-jarzębinowym z akcentem żelu ananasowego”.

Jury, doceniając technikę i stopień trudności wykonanej potrawy, porządek i czystość na stanowisku, wyrafinowany smak, dobór składników i sposób podania, przyznało reprezentantce „Ekonomika” II miejsce w konkursie, oraz wiele cennych nagród. Sukces Kasi wiązał się nie tylko z dyplomem, satysfakcją i nagrodami, ale również z sympatyczną niespodzianką, a mianowicie wycieczką na Termy Chochołowskie wraz z voucherem na strefę basenową i leczniczą dla całej jej klasy.

W ubiegłorocznej edycji konkursu drużyna reprezentująca Zespół Szkól nr 3, w składzie: Katarzyna Jaworska i Sabina Dziedzic również zajęła wysokie II miejsce za potrawę wykonana z mięsa jelenia o nazwie „polędwica z jelenia w aromatyzowanych ziołach, podana na komosie ryżowej w towarzystwie chrustu z jarmużu oraz pniaczków porowych, zakropiona jarzębinowym sosem”.