Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-11-04 22:04:48 przez Czas2012

Ile zebrano na odnowienie zabytkowych nagrobków? – podziękowania Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przesłało na nasz adres list w którym zawarte jest podziękowanie dla wszystkich którzy pomagali w przeprowadzonej niedawno na bocheńskich cmentarzach zbiórce pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Łącznie udało się zebrać ponad 12 tys. złotych. Jak zapowiada Stowarzyszenie w zbliżającym się roku mają rozpocząć się prace remontowe przy kamiennym nagrobku Nikodema Goyskiego, komisarza starostwa w Bochni w XIX wieku, którego grób posiada wyjątkowe walory artystyczne.

Całość listu:

W tym roku już po raz XXVIII kwestowaliśmy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na bocheńskiej nekropolii. Wyrażamy wielką wdzięczność wobec Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Bochni za umożliwienie kwestowania oraz wszystkich tych, którzy kwestowali wraz z członkami Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej: samorządowców, społeczników, nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, rekonstruktorów i innych mieszkańców Bochni. W tym roku kwestę wzbogaciła młodzież z Teatru Artystokrackiego, która w strojach historycznych z różnych epok urozmaiciła przebieg zbiórki.

Przede wszystkim dziękujemy jednak wszystkim Państwu, mieszkańcom Bochni i tym, którzy nawiedzali groby swoich bliskich. Dziękujemy za życzliwość wobec kwestując, a nade wszystko za ofiarność. Łącznie udało się zebrać podczas tegorocznej Kwesty 12394 zł, w tym 300 zł przekazane z licytacji fotografii Michała Piotrowskiego podczas niedawnego finisażu jego wystawy w siedzibie Stowarzyszenia oraz wartość około 200 egzemplarzy Wiadomości Bocheńskich rozdawanych jako cegiełki do ofiarnych datków. Do tej kwoty doliczone zostaną także datki ze skarbon na bramach wejściowych oraz przelewy na subkonto Kwesty – te jednak zostaną zbiorczo podsumowane na koniec roku, przy okazji sprawozdania z kolejnego roku działania zbiórki permanentnej.

Tym samym skumulowane środki pozwolą nam kontynuować prace na bocheńskim cmentarzu przy ul. Orackiej. W zbliżającym się roku chcemy rozpocząć prace remontowe przy kamiennym nagrobku Nikodema Goyskiego, komisarza starostwa w Bochni w XIX wieku, zmarłego w 1897 r. reprezentanta zasłużonej dla bocheńszczyzny rodziny, który to grób posiada wyjątkowe walory artystyczne.

W tym roku po raz pierwszy Kwestę na cmentarzu w Nowym Wiśniczu zorganizował wiśnicki oddział naszego Stowarzyszenia - Towarzystwo Miłośników Wiśnicza. Cieszymy się, że idea kwestowania i ratowania zabytkowych nagrobków rozwija się po bocheńszczyźnie, tym samym ratując pamięć o jej zasłużonych mieszkańcach oraz pozwalając przetrwać wyjątkowej sztuce kamieniarskiej minionych stuleci.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim Państwu za ofiarność i zachęcamy do wspierania Kwesty przez cały rok poprzez wpłaty do skarbon na bramach cmentarza oraz przelewy na subkonto Kwesty: 95 8591 0007 0080 0211 1054 0002**

Z wyrazami szacunku,
Zarząd Główny Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Foto: SBiMZB / Konrad Jopek