Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2025-08-18 21:10:11 przez Czas2012

Inwestycja przy Kopalni - jak skończyły się rozmowy inwestora z mieszkańcami?

Wizualizacja inwestycji

W czwartek, 14 sierpnia w pobliżu inwestycji przy kopalni soli mieszkańcy ulicy Gadowskiego (około 20 osób) i ulicy Górników spotkali się z przedstawicielami firmy SIG sp. zo. o. z Krakowa, która na terenie o powierzchni blisko 2 ha buduje kompleks handlowy przylegający bezpośrednio do terenu szybu Campi. Jak już pisaliśmy w dniu 4 sierpnia, pozwolenie na budowę w kwietniu br. decyzją nr 184/2025 wydał Starosta Bocheński.

Mieszkańcy uważają, że powinni uczestniczyć jako strona przy wydawaniu pozwolenia na budowę, jednakże Starosta Powiatowy uznał, że w przypadku tej inwestycji nie muszą być uczestnikami postępowania. Do decyzji starosty nie wniesiono żadnych uwag tak ze strony miasta jak i kopalni, i po uprawomocnieniu się decyzji, inwestor firma SIG Sp. z o. o. przystąpił do budowy.

Inwestycja ta wzbudza niepokój u osób mieszkających w pobliżu gdyż budowa jest, jak twierdzą, bardzo uciążliwa z uwagi na zakurzenie i duży hałas. Obawiali się (do czasu spotkania) o wycięte drzewa, które przylegały bezpośrednio do ich zabudowań. Zaniepokojeni tak dużą inwestycją, a szczególnie, że nie zostali powiadomieni przez inwestora o prowadzonych pracach, postanowili zaprotestować i zwrócili się w dniu 9 czerwca do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bochni wnosząc o kontrolę zakończonego postępowania dotyczącego projektu w/w budowy.

Pismo zostało wysłane do wiadomości: Starosty Bocheńskiego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, SIG sp.zo.o.w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta Bochnia, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Tarnowie.

W piśmie zaznaczyli m.in., że pomimo, że mieszkają w bezpośredniej bliskości trwającej budowy nie byli powiadomieni o trwającym postępowaniu administracyjnym przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Skarżą się, że podczas prowadzonych prac wibracje są ogromne, całe domy się trzęsą, szyby drgają, odpada tynk ze ścian. Na potwierdzenie tego stanu dysponują wykonanymi zdjęciami.

Mieszkańców najbardziej bulwersuje, jak piszą - zgodnie z Uchwałą nr XVII/174/08 Rady Miejskiej w Bochni z dnia 27 lutego 2008r. w sprawie: uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego terenu „Śródmieście” (Dz. U. Woj. Małopolskiego Nr 240 poz. 1513 z 2008 roku – ze zmianami) – w skrócie mpzp- zatwierdzony projekt znajduje się w terenie: 1 UT.1 teren usług obsługi ruchu turystycznego z podstawowym przeznaczeniem pod ogólnodostępne usługi turystyki i rekreacji oraz usługi komercyjne na terenie kopalni Campi.

Dalej podnoszą, że teren nie należy już do kopalni Campi, usługa też nie będzie z nią funkcjonalnie związana, dlatego jakikolwiek handel dopuszczalny (zgodnie z przeznaczeniem dopuszczalnym) jest jako detaliczny ściśle związany z obsługą ruchu turystycznego. Pytają – dlaczego handel drobny, detaliczny musi być ściśle związany z turystyką, a handel komercyjny nie ma takich obostrzeń?

Zwracają uwagę, że powstanie wielkogabarytowych obiektów sklepowych z obszernym parkingiem burzy charakter turystyczny miejsca oraz możliwość powiązań funkcjonalnych. Skarżą się dalej na wycinkę drzew i proponują w zamian za usunięte drzewa nasadzenia zastępcze, kompensacyjne. Wnoszą o zasadzenie drzew o wielkości pozwalającej na natychmiastowe osłonięcie ich posesji.

Na spotkanie jakie odbyło się 14 sierpnia 2025 roku pomiędzy mieszkańcami ulicy Gadowskiego i ulicy Górników zaproszono inwestora aby ustosunkował się do pytań jakie pisemnie skierowali do niego. Przedstawiono listę 14 pytań, na które przybyły na spotkanie przedstawiciel firmy SIG z Krakowa pan Mirosław Ożóg, dyrektor ds. inwestycji, odpowiadał wyczerpująco, co znalazło pozytywny oddźwięk wśród zgromadzonych. Poruszano wiele kwestii, dla przykładu: pytający mieli obawy jak będzie się zachowywała kanalizacja z uwagi na wyższy o około 60 cm poziom na nowo budowanej inwestycji w stosunku do istniejącego na ulicy Gadowskiego. Interesowali się wysokością budynków, jak będzie wyglądało zagospodarowanie zieleni, czy też wygląd nowego ogrodzenia. Nie wyrazili zgody na wykonanie od strony ulicy Gadowskiego furtki łączącej ich osiedle z terenem obecnie budowanego parku handlowego. Na koniec spotkania inwestor zaprezentował mieszkańcom wizualizacje budowanych parterowych obiektów z zaprojektowaną architekturą nawiązująca do pobliskiej kopalni soli, na dachach których będą umieszczone zielone ogrody, oraz zapoznał uczestników spotkania z harmonogramem kolejnych prac, których zakończanie zaplanowano na koniec marca 2026 roku.

Na dzień dzisiejszy znany jest jak na razie jeden najemca, jest to duża sieć handlowa - LIDL. Z pozostałymi kilkunastoma najemcami inwestor prowadzi rozmowy mające doprowadzić do podpisania umów.

Choć spotkanie nie przyniosło wiążących decyzji to jednak w jakimś stopniu uspokoiło nastroje części mieszkańców. Niektórzy z nich deklarowali możliwość odstąpienia od zaskarżenia decyzji o pozwoleniu na budowę, a pozostali zostali przy swoim poprzednim zdaniu. Pan Mirosław Ożóg zapewnił, że budowa parku handlowego realizowana jest zgodnie z obowiązującym prawem oraz zadeklarował otwartość na dialog ze wszystkimi mieszkańcami przyległych do inwestycji posesji.

W dniu 8 sierpnia - Czasbochenski.pl zapytał Starostę Powiatowego jak wyglądało postępowanie w sprawie wydania decyzji pozwolenia na budowę zespołu budynków usługowych wraz z infrastrukturą techniczną zlokalizowanych przy szybie Campi, a w dniu 11 sierpnia otrzymaliśmy odpowiedź, którą w całości przytaczamy.

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję,
że postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę zespołu budynków usługowych wraz z infrastrukturą techniczną, prowadzone pod nr 184/2025, zostało zakończone wydaniem decyzji Starosty Bocheńskiego w dniu 10 kwietnia 2025 r. Decyzja jest ostateczna, znajduje się w obiegu prawnym i podlega wykonaniu.

Do dnia 11 sierpnia 2025 r. do Starostwa nie wpłynęła żadna informacja od Wojewody Małopolskiego o wszczęciu postępowania w trybie nadzwyczajnym. Również przed tutejszym organem nie toczy się postępowanie tego rodzaju.
Jednocześnie informuję, iż mieszkańcy znajdujący się w pobliżu przedmiotowej inwestycji składają uwagi i zastrzeżenia co do uciążliwości związanej z prowadzoną budową za co odpowiada Inwestor, a uwagi w tym zakresie składane są do PINB, który jest właściwy do przeprowadzenia kontroli budowy również pod kątem zgodności prowadzenia budowy z zatwierdzonym projektem budowlanym i obowiązującymi przepisami. Informację powyższą tut. organ posiada z uwagi na przesyłaną korespondencję do wiadomości przez kontrolujące organy
.

W zakresie wycinki drzew informuję, że decyzją z dnia 28 kwietnia 2025 r. wydano zezwolenie na usunięcie 9 sztuk drzew gatunku robinia akacjowa (za które naliczono opłatę w wysokości 10 038 zł) oraz 8 sztuk tego samego gatunku (bez opłaty – ze względu na zły stan zdrowotny drzew i zagrożenie dla użytkowników drogi gminnej). Zezwolenie zostało wydane na wniosek inwestora, działającej jako pełnomocnik Burmistrza Miasta Bochnia, w związku z realizacją budowy zjazdu z ul. Rtm. Witolda Pileckiego do działki inwestycyjnej.

Sabina Kierepka
Główna Specjalistka
Biuro Promocji i Współpracy

Jak nas poinformował zastępca burmistrza miasta Filip Pach w dniu 18 sierpnia 2025 roku na terenie budowy parku handlowego UM skontroluje uzgodnienia związane z wycinką drzew a stanem faktycznym.

Czytaj także: Inwestycja przy Kopalni Soli Bochnia – znany jest pierwszy najemca

K. Stompór