Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-04-05 23:05:48 przez Czas2012

Jak wygląda sytuacja w mieście partnerskim Saarlouise

Wideokonferencja z władzami partnerskiego powiatu

O sytuacji w czasie pandemii koronawirusa Starosta Bocheński Adam Korta oraz Wicestarosta Ryszard Drożdżak, rozmawiali ze Starostą partnerskiego powiatu Saarlouise Patrickiem Lauerem. W wideokonferencji wzięła udział również Prezes Stowarzyszenia Partnerskiego Bochnia-Saarlouis Elżbieta Mazur-Zagórska – informuje Urząd Powiatwy.

Starosta Patrick Lauer podziękował za kontakt i wyraził nadzieję, że przebieg pandemii w powiecie bocheńskim będzie łagodniejszy niż w Saarlouise. Sytuacja związana z koronawirusem w Saarlouise jest trudniejsza niż u nas, ponieważ zachorowania zaczęły się tam 3 tygodnie wcześniej. Musimy korzystać z doświadczeń innych krajów, aby jak najlepiej przejść przez ten trudny dla wszystkich czas – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

W liczącym ponad 200 tysięcy mieszkańców powiecie Saarlouise zanotowano ponad 150 przypadków zakażeń. Zapewne jest to spowodowane położeniem, blisko Francji i Luksemburga. W całym zaś kraju Saary – odpowiedniku naszego województwa – ponad 800.

W Saarlouise na szeroką skalę wykonuje się testy. Każdy chętny może skorzystać z metody drive-in i podjechać do specjalnego Centrum testowego. Pacjent umawia się na badanie przez telefon i przyjeżdża własnym samochodem o wyznaczonej godzinie do punktu poboru próbek do specjalnego namiotu. Tam bez wychodzenia z auta medycy pobierają wymaz. Czas oczekiwania na wynik to 2-3 dni.

Jednak nawet oni mierzą się z trudną sytuacją braku odpowiedniej ilości środków zabezpieczających czy to personel medyczny, czy osoby które mogą współpracują z osobami potencjalnie zarażonymi.

W przyszłym roku mija 20 lat od rozpoczęcia współpracy pomiędzy samorządami. Wspólne działania obu powiatów koncentrują się na problematyce europejskiej, kładzie nacisk przede wszystkim na zagadnienia merytoryczne i szkolenia tematyczne z zakresu spraw samorządowych oraz związanych z przedsiębiorczością i zatrudnieniem.

Na początku roku spotkałem się z moim saarlandzkim odpowiednikiem, przede wszystkim aby się poznać, jak również omówić plany na przyszłoroczne obchody naszego jubileuszu. Wspólnie z Panem Starostą Patrickiem Laurem ustaliliśmy, że po unormowaniu sytuacji będzie pracować nad zacieśnieniem naszej współpracy – dodaje Adam Korta.