Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Published at: 2022-06-01 09:35:14 przez Czas2012

Jubileusz Księdza Prałata

W niedzielę 29 maja jubileusz 50-lecia kapłaństwa świętował ksiądz prałat Jan Nowakowski. W kościele św. Pawła Apostoła odbyła się uroczysta Msza święta będąca dziękczynieniem za 50 lat jego posługi.

Na uroczystość przybyło wiele delegacji, które tuż przed rozpoczęciem Eucharystii na ręce Księdza Prałata złożyły życzenia i podziękowania za jego kapłańską służbę, trud i przewodnictwo duchowe. Życzenia na ręce czcigodnego Jubilata przekazał również burmistrz miasta Stefan Kolawiński wraz z małżonką, starosta bocheński, liczne delegacje bocheńskich instytucji, stowarzyszeń oraz parafianie – zobacz relację fotograficzną TUTAJ.

W godzinach popołudniowych na placu kościelnym odbyła się Majówka z ciekawym i różnorodnym programem artystycznym dedykowanym Jubilatowi. Były występy zespołów muzycznych, wywiadem z ks. prałatem, kramy ze słodkościami. Program rozpoczął się od wspólnej Majówki o godz. 16.30. Podczas występów przerywanych rozmową – wywiadem z księdzem Jubilatem - wystąpiły zespoły muzyczne jak Siedlecanie, , a zakończy się koncertem chóru „Raba Gospel” i Apelem Jasnogórskim.

Ks. prałat Jan Nowakowski to wieloletni były proboszcz parafii św. Pawła w Bochni. Z Bochnią związany od lat. Początkowo w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni, pełnił między innymi posługę kapelana w miejscowym szpitalu. Od roku 1981 prowadził budowę nowego kościoła w Bochni. W 1984 roku został mianowany pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii przy powstającym kościele pw. św. Pawła Apostoła. Od roku 1998 pełni funkcję dziekana dekanatu Bochnia Zachód. W 2001 roku ks. Jan Nowakowski został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI – 24 kwietnia 2010 roku – zostaje włączony do Familii Papieskiej, otrzymując tytuł Kapelana Jego Świątobliwości. Ponadto od 2009 roku jest Honorowym Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochni.

Ksiądz prałat Jan Nowakowski – jak głosi uzasadnienie przyznania księdzu prałatowi wyróżnienia „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego” w 2018 roku - to osoba która, obejmuje troską ludzi, znajdujących się w potrzebie. Cząstkę własnego życia poświęca ludziom chorym, niepełnosprawnym i w podeszłym wieku. Jest związany z Bochnią od blisko 44 lat, najpierw pracując jako wikariusz w Bazylice św. Mikołaja, gdzie pełnił posługę kapelana w szpitalu im. Bł. Marty Wieckiej, a następnie został mianowany budowniczym kościoła pod wezwaniem Św. Pawła Apostoła w Bochni obejmując funkcję proboszcza tejże parafii. W ramach swojej pracy duszpasterskiej jest stale otwarty na organizowanie nieprzeciętnych przedsięwzięć religijnych, społecznych czy kulturalnych, co czyni z myślą o swoich parafianach, a także o mieszkańcach Bochni i Powiatu Bocheńskiego. Współpracuje z wieloma organizacjami i grupami katolickimi działającymi przy parafii, przygotowując różne akcje ewangelizacyjne i społeczne oraz znaczące sympozja, cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu bocheńskiego, a nawet Małopolski. Na przestrzeni lat Kościół św. Pawła stał się miejscem sprzyjającym obchodom uroczystości patriotycznych, miejscem modlitewnych spotkań przedstawicieli grup zawodowych i społecznych Bocheńszczyzny. Dzięki staraniom księdza prałata organizowane są koncerty orkiestr i zespołów muzycznych z terenu powiatu. Z jego inicjatywy wybudowano przedszkole parafialne, które służy wielu bocheńskim rodzinom, a na bocheńskim cmentarzu Św. Rozalii powstał pomnik dziecka utraconego. Przy zaangażowaniu księdza proboszcza przy parafii była prowadzona również świetlica profilaktyczno – wychowawcza dla dzieci i młodzieży prowadząca zajęcia i pomoc dla dzieci, obecnie działa klub sportowy Pawełki, skupiający dzieci i młodzież z ubogich rodzin. Wyróżniony tytułem Kapelana Jego Świątobliwości, Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie oraz Ambasadorem Królewsko – Górniczego Miasta Bochnia.

PW