Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-11-19 11:02:41 przez system

Kierował pijany, bez prawa jazdy i polisy OC

Policjanci z bocheńskiej drogówki zatrzymali 49-latka, który kierował samochodem będąc pod silnym działaniem alkoholu, mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Ponadto mężczyzna kierował nie mając prawa jazdy, które stracił za jazdę po pijanemu, a pojazd, którym się poruszał, nie posiadał ważnego badania technicznego, jak również aktualnej polisy ubezpieczenia OC. 49-latkowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz wysoka kara finansowa.

Policjanci z bocheńskiej komendy policji, w samo południe, w trakcie patrolowania Nieszkowic Małych, zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego marki volkswagen golf. Mężczyzna, siedzący za kierownicą samochodu był kompletnie pijany, a badanie alkomatem wskazało w wydychanym przez niego powietrzu 2,52 promila alkoholu.
Kiedy policjanci nakazali mężczyźnie okazanie prawa jazdy, ten nie tłumacząc się zbyt wylewnie oświadczył, iż dokument i uprawnienia do kierowania pojazdami zostały mu zatrzymane w tym roku, również za jazdę pod wpływem alkoholu. Informację tą policjanci bardzo szybko potwierdzili w systemie informatycznym, gdzie widniał komunikat o tym, że 49-letni kierowca posiada czynny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres 3 lat.

Ponadto okazało się, że pojazd, którym kierował 49-letni mieszkaniec powiatu bocheńskiego, nie posiadał ważnego badania technicznego, jak również nie miał opłaconej polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Policjanci przekazali mężczyznę pod opiekę osoby trzeźwej. W niedługim czasie odpowie on za popełnienie przestępstw: kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz za niestosowanie się do orzeczenia sądu o zakazie kierowania takimi pojazdami. Za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności, jak również wysoka kara finansowa. 49-letni mężczyzna zostanie również obciążony wysoką karą finansową za poruszanie się pojazdem bez ważnego ubezpieczenia, która to kara może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

- Policja zwraca się z apelem do wszystkich zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, aby pod żadnym pozorem nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że takie zachowanie stanowi śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, a także niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji prawnych i finansowych – powiedział nam mł. asp. Łukasz Ostręga z bocheńskiej policji.

- Ponadto apelujemy do wszystkich osób o natychmiastową reakcję, w przypadku gdy są świadkiem sytuacji, w której nietrzeźwy wsiada za kierownicą pojazdu, lub takim pojazdem się porusza. Bez wahania zadzwońmy na numer alarmowy 112 lub 997 i poinformujmy o takim fakcie, przekazując niezbędne informacje - gdzie ma miejsce takie zdarzenie i o jaki pojazd chodzi (marka, numer rejestracyjny, kolor). Nasza postawa, ukierunkowana na eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierowców, w sposób znaczący przełoży się na poziom bezpieczeństwa nas wszystkich, jako uczestników ruchu drogowego – dodaje Ł. Ostręga.