Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-08-05 11:51:48 przez system

Koalicja z powiatu przeniesie się do miasta?

Krzysztof Kokoszka otrzymał poparcie władz Prawa i Sprawiedliwości w zbliżających się wyborach samorządowych jako kandydat na burmistrza Bochni. Taką informację podał do wiadomości publicznej poseł Włodzimierz Bernacki.

Przez ponad dwa miesiące władze terenowe PiS oraz zarząd okręgu tarnowskiego tej partii zastanawiał się co dalej począć z kandydaturą Krzysztofa Kokoszki wysuniętego przez lokalnych bocheńskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości jako kandydata na burmistrza Bochni w nadchodzących wyborach samorządowych. Końcem maja zarząd okręgu tarnowskiego nie zgodził się by Krzysztof Kokoszka, reprezentował szeregi PiS w Bochni. (Czytaj TUTAJ) Obecnie jednak zmienił zdanie i jak wyjaśnił poseł Bernacki podając do publicznej wiadomości, Krzysztof Koszka będzie kandydatem na burmistrza miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Taka sytuacja oznacza nie najlepszą kondycję lokalnych struktur PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego ciągle jeszcze cieszy się w Polsce wysokim poparciem. Podczas wyborów 2014 roku poparcie to było także wysokie w Bochni i w wielu gminach powiatu. Niewiele wskazuje na to by przez cztery lata znacznie zmalało, mimo, że za rządów PiS oprócz Brukseli wpływ na nasze prawo zaczął mieć również izraelski rząd, który koryguje i zatwierdza nam ustawy. Mimo wysokiego parcia lokalni działacze partii nie potrafili jednak zorganizować się na tyle dobrze by sięgnąć po samodzielne rządzenie. W mieście klub radnych PiS jest w mniejszości, w Radzie Powiatu zaś PiS musi dzielić się władzą koalicyjną z PSLem, z szeregu którego wybrano starostę. Obecnie Prawu i Sprawiedliwości także najwyraźniej brakuje kandydata na stanowisko burmistrza. Kandydatem nie został również Ireneusz Sobas, który w listopadzie zeszłego roku został szefem miejskich struktur PiS, co wydawać by się mogło naturalnie stawiało go w roli kandydata na stanowisko głównego przedstawiciela miasta. Tak się jednak nie stało i by rozwiązać ten problem postanowiono poprzeć kandydata spoza partii i struktur PiS. Krzysztof Kokoszka nigdy nie był działaczem partii Jarosława Kaczyńskiego. Był natomiast związany ze Starostą Ludwikiem Węgrzynem, który mianował Krzysztofa Kokoszkę wieloletnim komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni. Wiedział o tym zarząd okręgu tarnowskiego PiS, który końcem maja nie wyraził zgody na poparcie tego kandydata. Obecnie jednak przekonano się do tej kandydatury. Świadczy to najwyraźniej o kryzysie kandydatów na wyższe stanowiska w lokalnych szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Kokoszka, po decyzji zarządu okręgu PiS w Tarnowie, będzie więc kandydatem na burmistrza Bochni z listy Prawa i Sprawiedliwości w zbliżających się wyborach samorządowych. Gdyby więc Krzysztof Kokoszka wygrał wybory i został burmistrzem, mielibyśmy coś w rodzaju klonu koalicji PiS – PSL z tym, że w Radzie Miasta? Kandydat ten jak argumentowali lokalni działacze PiS i przeciwnicy takiej układanki był człowiekiem zawsze kojarzonym ze starostą Ludwikiem Węgrzynem i z PSLem.

pw