Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-06-09 20:34:51 przez Czas2012

Koniec prac archeologicznych

Zakończono badania archeologiczne na bocheńskim Rynku. Kolejne prace będą dotyczyły montażu fontanny i rozpoczęły się już wczoraj. Potrwają około 3 miesiące.

O tym, jak długo trwały prace i dlaczego aż 3 lata można przeczytać TUTAJ

W miejscu, gdzie pracowali archeolodzy ma powstać multimedialna fontanna ze światłem i dźwiękiem. Od dziś rozpoczynają się prace mające na celu zasypanie wykopu o kubaturze ok. 500 m3. Po zagęszczeniu gruntu rozpoczną się działania odwodnieniowe i finalnie montaż fontanny. Jak informował na komisjach Rafał Nosek, naczelnik wydziału inwestycji, jest to czasochłonny proces, który może potrwać 3 miesiące.

Według umów zrewitalizowany Rynek ma zostać oddany do użytku mieszkańcom 15 sierpnia. Jednak termin można szacować na nieco dłuższy – koniec wakacji lub początek września.

Prace archeologiczne na bocheńskim Rynku przyniosły niezwykle bogaty materiał historyczny dotyczący rozwoju Bochni w różnych wiekach jak również niezliczoną liczbę znalezisk od kości, fragmentów murów, poprzez ceramikę po monety czy fragmenty codziennych przedmiotów. Jednym z najważniejszych efektów prac było ostateczne potwierdzenie funkcjonowania ratusza oraz dzięki odkryciu jego fundamentów zobrazowanie jego rozmiarów.

Czas ten to przede wszystkim długotrwała i mozolna praca zespołu archeologów, przerywana przez aurę. Odebrany wykop archeologiczny okazał się cenną skarbnicą historii Bochni i dlatego w obliczu znalezisk, konserwator podejmował decyzje o poszerzaniu i pogłębianiu wykopu gdzie najgłębsza jego część to nawet ponad 6 metrów poniżej poziomu terenu!!! Z ciekawostek można dodać, iż kubatura wykopu wyniosłą ponad 500 m3. O znaleziskach będzie można dużo więcej opowiedzieć po ich czyszczeniu i przeprowadzeniu szeregu analiz. Wprawdzie w samym wykopie prace archeologiczne się zakończyły, lecz większość gruntu z wykopu została przebadana tylko pobieżnie. Zgormadzony w bigbagach, znajdujących się jeszcze na rynku grunt zostanie jeszcze raz dokładnie sprawdzony. Zakończenie prac archeologicznych w wykopie to także bardzo ważna chwila dla inwestycji, ponieważ umożliwi rozpoczęcie kolejnego etapu, czyli przygotowanie niecki fontanny i jej budowa wraz z umieszczeniem wszelkich urządzeń niezbędnych do jej funkcjonowania. (w załączeniu raport z badań archeologicznych i protokół odbioru badań ratowniczych. - czytamy w informacji z Urzędu Miasta.

DML