Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2024-03-13 17:18:37 przez Czas2012

Korki, parkingi, sala widowiskowa- co chciałby zmienić Marek Rudnik?

Kandydaci do Rady Miasta

W sobotę 9 marca o godzinie 10:00 na bocheńskim Rynku, zaprezentował się kolejny kandydat na stanowisko burmistrza miasta. Jest nim Marek Rudnik reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Bochniacy dla Bochni. Jak poinformował na wstępie konferencji prasowej pełnomocnik KWW „BdB” Kazimierz Ścisło, komitet zarejestrował kandydatów we wszystkich czterech okręgach wyborczych w wyborach do Rady Miasta Bochnia.

W skład komitetu wchodzi 12 kobiet i 17 mężczyzn. W śród nas są młodzi ludzie, a także osoby z doświadczeniem życiowym i zawodowym. Myślę, że ta drużyna będzie kiedyś pracować dla miasta. Z kolei kandydat na burmistrza Marek Rudnik, zaprezentował zarys programu wyborczego z którego przytaczamy kilka propozycji.

Czy chcemy takiej Bochni? Czy Bochnia musi być takim miastem, gdzie znalezienie w centru miasta wolnego miejsca parkingowego graniczy z cudem?Jako mieszkaniec miasta od 59 lat, uważam że znam bolączki tego miasta. Chciałbym zmienić sposób zarządzania tym miastem. Głównym priorytetem jest sprawa budowy nowych parkingów aby otworzyć się na turystów, na mieszkańców którzy wielokrotnie chcą przyjechać do centrum miasta i nie maja gdzie zaparkować, ludzie chcieliby korzystać z zakupów w centrum miasta ale to jest związane z brakiem miejsc parkingowych. W ramach swojej misji chcę wprowadzić trochę świeżości, a to wiąże się w mojej wizji z budową nowych parkingów. Oczywiście kwestia wyprowadzenia ruchu tranzytowego który generuje ogromne ilości i spalin i zakorkowanie miasta. Proponujemy budowę nowych parkingów, choćby na tzw. ruskim rynku. Uważam, że można tam zmieścić parking na co najmniej 300 pojazdów i byłby to parking wielopoziomowy.

M. Rudnik zaproponował również aby wybudować nowe parkingi np. przy KN-2, co miałoby zrekompensować ubytek miejsc w następstwie budowy węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym.

Musimy wybudować nowe parkingi nie tylko w centru miasta ale również na peryferiach. Chcemy wybudować przystanek aby mogły zatrzymywać się autobusy rejsowe. Chcemy wybudować brakujące elementy łącznika autostradowego od drogi 94 na wysokości ulicy Brzeskiej, do ronda na ulicy Krzeczowskiej i aby domknąć ten ring chcemy współfinansować jako miasto kolejny odcinek od zjazdu z autostrady do Proszówek poprzez nowy most na Rabie. Jeżeli nie zamkniemy tego ringu to Bochnia będzie wiecznie miastem zakorkowanym. Oczywiście są to wielkie zadania, ale te zadania można zrealizować przy pełnym współudziale województwa, powiatu, miasta, ale myślę, że też gmin. Chcemy dokończyć te dzieła które zostały już rozpoczęte, kilka czy też kilkanaście lat temu. Czy musimy mieć zdegradowany lasek Uzbornia, basen który jest od ponad 20 lat nie remontowany? Chcemy również zmienić to otoczenie w którym stoimy, żeby nie było tyle tego betonu. Chcemy zmienić tę szatę roślinną, kwiatową, chcemy aby w tym miejscu (Rynek) powstały miejskie szalety. Wielkim nakładem finansowym zostało centrum miasta zrewitalizowane, ale nie przewidziano takiego miejsca jakim są szalety. Chcielibyśmy aby spotkania odbywały się w cywilizowanych okolicznościach, we właściwych miejscach, aby powstała sala widowiskowa z prawdziwego zdarzenia. Przyjeżdżają różni goście do Bochni i tych ludzi nie ma gdzie przyjąć. Dochodzi do takich sytuacji, że mamy tylko małe kino i poza tym miejscem nie ma gdzie takich spotkań zorganizować. Chcielibyśmy taką salę typowo widowiskową wybudować zaproponował Marek Rudnik. Myślimy również o wybudowaniu szkoły na północy naszego miasta. Oczywiście musi to być poprzedzone szczegółowymi analizami w tym zakresie.

Na zakończenie, czasbochenski.pl zadał parę pytań kandydatowi na burmistrza miasta Bochni.

Jak Pan widzi współpracę z Kopalnia Soli Bochnia?
M. Rudnik – Uważam, że miasto bez kopalni nie może istnieć i też kopalnia bez miasta nie może istnieć. Uważam, że ta koegzystencja, ta współpraca musi być. Kopalnia przyciąga turystów a oni są elementem który ubogaca miasto. Ta współpraca powinna być pełna. Bardzo się cieszę, że tutaj przy rynku powstaje punkt informacyjny, że udało się dopiąć ten deal. Wspaniałym pomysłem była koncepcja, że turyści zjeżdżają szybem Campi, a wyjeżdżają szybem Sutoris. Zwiedzają miasto i pociągiem wracają na szyb Campi. Uważam, że bez współpracy, bez wzajemnego wspierania się, również współfinansowania pewnych projektów które będą się rodzić, to nie osiągnie się wspólnego celu jakim jest rozwój miasta i turystyki w kopalni. Naturalna surowość naszej kopalni jest dużym atutem choćby w stosunku do kopalni w Wieliczce. Naszym wkładem we współpracę z kopalnią, będzie przygotowanie wielu nowych miejsc parkingowych. Moim pomysłem jest aby przeprojektować Plac Pułaskiego tak aby zrobić tam parkingi na 30 - 40 miejsc, to już to będzie taki plus dla kopalni.

Co Pan zrobi z tzw. Regulaminem Rynku?
M. Rudnik – uważam, że jeżeli tak potężnym nakładem finansowym został wyremontowany Rynek, to powinien być ogólnie dostępny. Wszelkie ograniczenia czy ktoś może jeździć rowerkiem, czy hulajnogą, są zbyteczne. Nie po to to budowaliśmy. Jeżeli wygonimy stąd wszystkie dzieci to kto tutaj będzie przychodził? Musimy to ucywilizować. Rynek powinien być otwarty dla osób starszych, dla dzieci, dla młodzieży, dla wszystkich.

Kandydaci do Rady Miasta Bochnia – KWW Bochniacy dla Bochni

Okręg wyborczy nr 1
1. Kazimierz Ścisło (64 l.)
2. Łucja Satoła-Tokarczyk (75 l.)
3. Andrzej Możdżeń (58 l.)
4. Marek Wiater (57 l.)
5. Ewa Cisak (47 l.)
6. Maciej Haber (63 l.)
7. Alina Czech (53 l.)

Okręg wyborczy nr 2
1. Maciej Piątek (42 l.)
2. Mirosław Wilk (50 l.)
3. Barbara Tlałka-Piotrowska (62 l.)
4. Wojciech Aleksandrowicz (68 l.)
5. Mirosław Rydz (42 l.)
6. Elżbieta Konieczna (69 l.)
7. Magdalena Filipek (58 l.)

Okręg wyborczy nr 3
1. Marcin Imiołek (44 l.)
2. Paulina Zięba (37 l.)
3. Filip Tomala (22 l.)
4. Anna Kańtoch (54 l.)
5. Rafał Janik (48 l.)
6. Kornelia Michno (39 l.)
7. Jan Skarżyński (57 l.)

Okręg wyborczy nr 4
1. Marek Rudnik (59 l.)
2. Edward Dźwigaj (69 l.)
3. Maria Michalczyk (66 l.)
4. Mateusz Kargul (38 l.)
5. Ireneusz Dudek (64 l.)
6. Jakub Grandys (42 l.)
7. Natalia Tokarz (33 l.)
8. Bożena Jarotek (57 l.)

Strona komitetu: https://bochniacydlabochni.pl/

K. Stompór