Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-10-21 23:39:43 przez system

KORWiN, Kukiz, PiS-tak głosowali młodzi

W kilka dni przed wyborami w wielu szkołach średnich odbyły się tzw. prawybory. To próbne głosowanie mające na celu nie tylko zachęcenie uczniów do głosowania ale także pokazanie mniej więcej jakie tendencje polityczne rysują się w śród młodych ludzi, którzy po raz pierwszy będą mogli pójść do urn.

Z wyników do jakich dotarliśmy w dwóch największych szkołach średnich tj. w Zespole Szkół Nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni można wyraźnie odczytać nastroje antysystemowe i prawicowe. Świadczą o tym czołowe pozycje partii prawicowych które do tej pory liczyły się mało lub w ogóle. W Zespole Szkół Nr 1 faworytem okazało się ugrupowanie Janusza Korina Mikke partia KORWiN (Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja) , które wyprzedziło lewicujący PiS, Ruch Pawła Kukiza i Grzegorza Brauna – komitet „Szczęść Boże". Platforma nie miała szczęścia w Mechaniku. Uczniowie postawili partię byłego premiera Donalda Tuska dopiero na piątym miejscu razem z komitetami Ryszarda Petru oraz Zbigniewa Stonogi.

W I Liceum wyniki różniły się lecz trend jest podobny. Tu dwie partie otrzymały równą liczbę głosów. Ruch Pawła Kukiza oraz PiS podzieliły się po 66 głosów. Trzecią pozycję zajęła partia KORWiN.

Po wynikach, które oczywiście są niemiarodajne i będą się zapewne różnić od oficjalnych, można jednak odczytać pewien trend wśród ludzi młodych, mianowicie, że lewicowe, fałszywe i niesprawdzające się w rzeczywistości populistyczne hasła nie znajdują tu dobrego gruntu. Młodzi chcą wolnego rynku, kapitalizmu, patriotyzmu i religijnych wartości, a nie socjalizmu, rządów biurokracji i jak określił to jeden z uczniów „rządów czerwonych złodziei".

Akcja zorganizowana została 19 października przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi Głosują".

Wyniki Zespół Szkół Nr 1
Komitet Wyborczy KORWiN – 104
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 68
Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz 15" – 49
Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!" – 37
Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Petru - 15
Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi – 15
Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska – 15
Ruch Wyborczy Partia Razem – 7
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe - 7
Komitet Wyborczy Samoobrona – 4
Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica – 3

I Liceum Ogólnokształcące
Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz 15" – 66
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 66
Komitet Wyborczy KORWiN – 55