Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-11-21 11:57:51 przez system

Krakowski Dukat dla burmistrza Bochni

Prestiżowa nagroda „Krakowski Dukat”, podczas sobotniej gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, trafiła w ręce samorządowca z Bochni. Stefan Kolawiński. burmistrz Bochni został uhonorowany w kategorii Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości. Wniosek do Kapituły Krakowskiego Dukata, składającej się z wybitnych przedstawicieli krakowskich wyższych uczelni jak i reprezentantów środowisk gospodarczych na czele z Izbą Przemysłowo Handlową w Krakowie, złożył marszałek Województwa Małopolskiego.

IPH w Krakowie przyznaje to wyróżnienie corocznie, począwszy od 1991 roku. Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości, do której kandydatów rekomenduje Marszałek Województwa Małopolskiego spośród starostów, burmistrzów i wójtów małopolskich. Nagroda w tej kategorii honoruje tych przedstawicieli władz samorządowych, którzy osobiście przyczyniają się do rozwoju lokalnej społeczności poprzez tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju i upowszechniana przedsiębiorczości oraz kreowanie nowych możliwości rozwoju gospodarczego.

Nagrodę wręczyli Prezydent IPH, Pan Andrzej Zdebski, oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Pan Grzegorz Lipiec. Przyznanie tej nagrody samorządowcowi z Bochni, Grzegorz Lipiec uzasadnił mówiąc: „Burmistrz Stefan Kolawiński jest znanym samorządowcem -/-trudno żeby samorząd województwa nie widział samorządowców lokalnych wszystkich gmin, powiatów czy miast i miasteczek, w związku z tym burmistrz Bochni jako dobry gospodarz tą nagrodę otrzymał …”

Burmistrz zauważył, że choć on jest laureatem to jest to efekt wspólnej pracy wszystkich troszczących się o Bochnię: - Nagroda ta jest indywidualna, ale tak naprawdę uważam, że jest dla miasta a dedykuję ją tym wszystkim współpracownikom, z którymi miałem zaszczyt współpracować w całym tym okresie.

Wśród wielu argumentów za przyznaniem nagrody właśnie Stefanowi Kolawińskiemu, wymieniono aktywny rozwój Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej przyciągającej do Bochni wielu inwestorów. W czwartek 17 listopada, oficjalną decyzję o budowie oddziału Firmy w BSAG, ogłosił koncern Mabuchi Motor, największy na świecie producent silników elektrycznych do sterowania różnymi elementami w samochodach, ale także elektronarzędziach, sprzęcie biurowym, komputerowym i AGD. Stefan Kolawińki powiedział także, że BSAG to nie tylko zakłady w samej strefie, ale cały szereg kooperantów. Efekt domina już jest widoczny i im więcej będzie powstawało zakładów w strefie, tym sieć powiązań z lokalnymi przedsiębiorcami będzie coraz szersza i efektywniejsza.

Burmistrz Bochni podczas swojego wystąpienia na gali, oprócz podziękowań zaapelował do władz województwa małopolskiego o przyspieszenie prac dot. budowy łącznika autostradowego dla Bochni, uzasadniając swoją wypowiedź tym, że łącznik oprócz służenia miastu, jest także nową jakością połączenia autostrady z kierunkami na Limanową czy Nowy Sącz. Nie umknęło to uwadze prowadzącej galę Alicji Popiel z TV Kraków, która stwierdziła, że nie da się ukryć, iż nagroda jest przyznana słusznie, bo burmistrz cały czas, nawet podczas gali dąży do realizacji zamierzeń. Ta uwaga wywołała pozytywną i żywiołową reakcję sali, potwierdzoną rzęsistymi brawami. W odpowiedzi Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego stwierdził, że:
- Będziemy wspierać każde działania burmistrza po temu, aby dla pożytku mieszkańców Bochni i całego regionu było to zejście z autostrady jak najszybciej”. Rozmowa na ten temat ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu.