Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-02-25 12:49:57 przez system

Ksiądz i animator Orlika wyrożnieni przez starostę

Aż dwóch trenerów sportowych z Gminy Łapanów odebrało wczoraj podziękowania i pamiątkowe statuetki z rąk starosty, Ludwika Węgrzyna. Obydwaj odnieśli spektakularne sukcesy w ostatnich latach.

/media/data/upload/Luty/2015/Daniec.jpgPierwszym z nich był Paweł Daniec, animator boiska Orlik w Łapanowie. W grudniu 2014 został wyróżniony przez ministra sportu Andrzeja Biernata tytułem Animatora Roku. Nagroda ta jest przyznawana corocznie w trzech kategoriach: Najlepsza współpraca z grupami priorytetowymi, Innowacja w wykorzystaniu internetu oraz Innowacja w uspołecznieniu orlika. Paweł Daniec okazał się najlepszy właśnie w tej ostatniej kategorii.

Dziękując trenerowi za tak owocną pracę, starosta wręczył mu również album pn. „Piękno i gorycz sportu”. - Ale gorycz nie dotyczy Pana – zaznaczył starosta. - Dla Pana sport to sam miód!

Drugim wyróżnionym trenerem był ksiądz Stanisław Jachym, proboszcz parafii w Sobolowie. Ksiądz od lat, oprócz zwykłej pracy duszpasterskiej zajmuje się też sportem. Przed laty, ku zdziwieniu kolegów-księży zdobył uprawnienia trenerskie. W 2013 roku jego praca z dziećmi zaowocowała wspaniałym sukcesem: trenowane przez niego „piłkarki nożne” zdobyły I miejsce w ogólnopolskim turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". W nagrodę dziewczynki wraz z ks. Jachymem i drugim trenerem, Piotrem Bukowcem miały możność wyjechać na Wembley aby kibicować polskiej drużynie w meczu z Anglikami. Trzy zawodniczki ze zwycięskiego teamu towarzyszyły wczoraj księdzu podczas uroczystości w Bochni.

Ciekawostką jest, że drużyna parafialna odnosi tak znaczące sukcesy, mimo że szkoła w Sobolowie nie ma sali gimnastycznej./media/data/upload/Luty/2015/Jachym.jpg Dziękując za wyróżnienie, ks. Jachym zaapelował do starosty i radnych aby pomogli w wybudowaniu takiej sali.
Ks Jachym powiedział nam, że uważa sport za jeden ze sposobów ewangelizacji młodzieży. - Ciągle obserwujemy, jak polscy zawodnicy, wybiegając na boisko,żegnają się znakiem krzyża! - dodał.

Warto przy okazji przypomnieć, że ks. Stanisław Jachym jest też inicjatorem Parafialnej Ścieżki Spacerowej wokół Sobolowa o dł. 25 km. Można ją przejść albo przejechać na rowerze. Spacerowicze mogą podziwiać nie tylko malownicze tereny Pogórza Wielickiego wokół wioski, ale też zwiedzać ciekawe miejsca: zaczynając od drewnianego kościołka w Sobolowie, poprzez cmentarz z I Wojny Światowe, miejsce pacyfikacji mieszkańców Grabiny, ekomuzeum i wiele innych.

W ubiegłym roku tabliczki i napisy na Ścieżce zostały odnowione, jak stwierdził ksiądz „prywatnym sumptem”. Pociągnięty za język, przyznał, że to on sam opłacił renowację.

eb