Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-06-07 22:32:36 przez system

Książka o kościele i parafii św. Pawła

„Z porywu wiary. Kościół i parafia św. Pawła Apostoła w Bochni 1981-2018” – to tytuł książki, która wzbogaciła rynek wydawniczy w naszym mieście. Obszerna publikacja – opracowana przez Wydawnictwo REGIS – ukazuje dotychczasową historię drugiej co do wielkości bocheńskiej parafii oraz przedstawia walory architektoniczne i artystyczne kościoła św. Pawła Apostoła.

Publikacja jest pierwszym metodycznym i zwięzłym opracowaniem dziejów bocheńskiej parafii św. Pawła Apostoła. W sposób chronologiczny ukazuje najważniejsze momenty z życia parafii, w tym o charakterze ponadlokalnym, zaczerpnięte głównie z prowadzonej przez proboszcza Kroniki parafialnej oraz z lokalnej gazety „Głos Parafii”. Opracowania części monograficznej podjęli się niegdysiejsi dziennikarze mediów bocheńskich i małopolskich – Marek Gruca i Paweł Bielak. W redakcję wydawnictwa włączył się również dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – Jan Flasza, który w swoim wyjątkowym stylu przedstawił walory architektoniczne i artystyczne kościoła parafialnego. Ponad 200-stronicową książkę w znacznej części zajmują zdjęcia (zebrano ich przeszło 320), autorstwa 21 fotografów, tych zawodowych i powszechnie znanych w Bochni oraz amatorów pasjonatów. Fotografie archiwalne ukazują m.in. budowę kościoła, liczne koncerty i istotne wydarzenia religijne i społeczne w parafii, zaś współczesne prezentują kunszt artystyczny najmniejszych nawet detali zdobiących wnętrza świątyni. Całość wieńczy przekład streszczenia w językach: angielskim i niemieckim.

– Ta pamiątkowa księga z pokorą dołącza do wielu znakomitych dzieł, ukazujących bogatą historię naszego królewsko-górniczego miasta, które w tym roku obchodzi 765-lecie swojego istnienia. W tak rozległej przestrzeni czasu znalazły się zaledwie 34 lata dziejów prezentowanej tutaj wspólnoty parafialnej. (…) Celem tej publikacji było to, aby „ocalić od zapomnienia” piękne i bogate karty historii parafii i jej kościoła – napisał w słowie wstępnym ks. Jan Nowakowski, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Bochni.

Książka jest dostępna w parafii św. Pawła Apostoła, w sklepie „U św. Mikołaja” (dawniej „u św. Anny”), działającym przy bazylice św. Mikołaja oraz w księgarni internetowej Wydawnictwa REGIS. Ponadto w czerwcu będzie ona dodatkowo rozprowadzana w bocheńskich parafiach: św. Mikołaja Biskupa (3.06) i św. Jana Nepomucena (10.06). Oficjalne spotkanie z jej wydawcami i autorami zaplanowano na 17 czerwca w parafii św. Pawła Apostoła.

Wydawcy:

Parafia św. Pawła Apostoła w Bochni

Wydawnictwo REGIS

www.wydawnictwo-regis.pl