Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-05-07 22:12:11 przez system

Kto dał rady hożemu Krzesimirowi i szaropłowej piegży?

Konkurs na Superortografa Powiatu Bocheńskiego został rozstrzygnięty 3 maja. Dla wszystkich, którzy nie odważyli się przystąpić do publicznych zmagań, a chcieliby w zaciszu domowym spróbować swoich sił zamieszczamy fragment tegorocznego dyktanda.

„Niechybnie zaczynało już świtać, gdy czterdziestodziewięcioipółletni historyk Krzesimir Krakowski, pojawił się nieopodal placu Generała Okulickiego w Bochni. Na powitanie gościa sponad wieży bocheńskiej bazyliki sfrunęła nieśmiało szarawopłowa piegża z rodziny pokrzewek. Usiadła na liściu świeżo rozkwitłego hibiskusa i spod wahliwie trzepoczących rzęs śledziła przybysza. Na pół siedząc, na pół leżąc figle-migle stroiła, krople dżdżu żarłocznie chłeptała i z przymrużeniem oka na chyżego obieżyświata patrzyła. Próżność ptaszyny nie najbłahszą trwogą Krzesimira napawała wiec rozsrożony chełpliwością piegży, wcale nie półżartem zawołał: "Niechże hultajka czmycha stąd obunóż w siną dal". Obrażona żartownisia nic sobie z tego zawołania nie robiła i harcowała dalej, dopóki nie zauważyła czyhającej na nią w pobliskich chaszczach ptasiej hordy. Na łapu-capu bagaż spakowała i bez pożegnania poszybowała w chmury. Pan Krzesimir nie zważając na takie powitanie oraz mżawkę i gdzieniegdzie utworzone kałuże, z hardym półuśmiechem na twarzy, żwawym krokiem, na wprost przed siebie wyruszył, zdążając w kierunku Kopalni Soli Bochnia – zabytku wpisanego na listę UNESCO" - to fragment tekstu, zatytułowanego „O hożym historyku Krzesimirze, który dzięki odkryciom archeologicznym w Bochni, dziennikarzem został", nad którym łamali sobie głowę uczestnicy konkursu o laur Superortografa Powiatu Bocheńskiego, rozegranego w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ostatecznie do konkursu przystąpiło 21 osób. Komisja konkursowa, którą tworzyli poloniści z bocheńskich szkół ponadgimnazjalnych, z autorką dyktanda, p. Mariolą Pilch z ZS nr 1 w Bochni na czele, nie miała łatwego zadania ze względu na wyrównany poziom uczestników.
Ostatecznie pierwsze miejsce ex-aequo zajęli: Joanna Hawełek, która specjalnie w tym celu przyjechała do Bochni aż z Górek Wielkich (pow. Cieszyn) i Tomasz Malarz z Krakowa.
Miejsce drugie zajął Mikołaj Woda, uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Bochni, natomiast III miejsce na podium przypadło Anicie Dziadowiec z Borku.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się 3 maja w Parku Rodzinnym Uzbornia. Nagrody zwycięzcom wręczał osobiście starosta Adam Korta. Dodatkowo każdy uczestnik Majówki na Uzborni mógł zmierzyć się z tekstem dyktanda, gdyż zostało ono powtórzone z mysla o tych, którzy również chcieli się zmierzyć z zawiłościami rodzimego języka, a nie mogli przybyć dzień wcześniej do I LO.
Nagrodę specjalną z okazji 20-lecia powiatu otrzymała Pani Joanna Hawełek.