Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-04-21 23:57:26 przez KacperGlod

Kto zostanie burmistrzem Bochni? Przeprowadzili sondaż wyborczy

Redakcja Niecodziennika Bocheńskiego, lokalnej gazetki rozdawanej mieszkańcom nieodpłatnie, przedstawiła wyniki sondażu politycznego przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia. Dziennikarze pytali o poparcie partii i proponowanych kandydatów na burmistrza Bochni.

W kwietniowym wydaniu "Niecodziennika Bocheńskiego", czyli miesięcznika poruszającego m.in. sprawy lokalne, pojawił się "Bocheński Sondaż Wyborczy". Podczas badania opinii publicznej zapytano prawie 350 pełnoletnich mieszkańców Bochni dobranych losowo o ich poparcie względem istniejących ugrupowań politycznych, a także kandydatów, którzy mogą ubiegać się o urząd Burmistrza Bochni. W próbie znalazło się 166 kobiet i 175 mężczyzn, a wśród respondentów byli mieszkańcy różnych osiedli naszego miasta - Niepodległości, św. Jana, Panorama Murowianka. Pytano również przechodniów w okolicach Rynku i Plant Salinarnych czy odwiedzających stadion miejski.

W ramach sondażu przeprowadzono dwa badania. W wyniku jednego z nich przedstawiono rozkład poparcia dla partii politycznych w Polsce. Drugi sondaż zawierał zaś kilku proponowanych kandydatów na stanowisko burmistrza - byli to Stefan Kolawiński, Adam Korta, Marek Rudnik, Piotr Dziurdzia i Artur Gondek. Wyniki zapisywano z uwzględnieniem płci oraz szacowanego wieku respondentów. Podzielono je również na te z i bez uwzględniania wyborców niezdecydowanych, którzy nie potrafili określić, na jaką partię planują zagłosować.

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/Partie.png
Przechodząc do wyników partyjnych, na prowadzeniu znajduje się obecna partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,72%. Zaraz za nią plasuje się Platforma Obywatelska mająca 26,39% poparcia. Jako trzecia w kolejności siła, wysuwa się Konfederacja z wynikiem 13,20%. Partia pod przewodnictwem Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka notuje w ostatnim czasie spore wzrosty w ogólnopolskich sondażach. Na czwartym miejscu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni, która posiada poparcie na poziomie 8,80%. Piąty wynik ma Lewica - 5,57%. Tuż pod progiem wyborczym znalazło by się Polskie Stronnictwo Ludowe mające 4,69% poparcia. Na ostatniej pozycji plasuje się AgroUnia i Porozumienie, do której przynależy jedyny obecnie poseł z Bochni, czyli Stanisław Bukowiec - mają oni 3,52% poparcia. 4,11% pytanych stwierdziło, że na ten moment nie decyduje się na oddanie głosu na jakąkolwiek z partii.
/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/Partie2_2.png

W drugim badaniu poświęconym samorządom, licząc również głosy niezdecydowanych, na pierwszej pozycji znalazł się burmistrz rządzący w Bochni już trzecią kadencję - Stefan Kolawiński uzyskał wynik na poziomie 23,46%. Zaraz za nim uplasował się Adam Korta, Starosta Bocheński, który uzyskał 23,17% poparcia. Trzeci jest Piotr Dziurdzia, radny wojewódzki z ramienia PiS, który osiągnął wynik 15,54%. Marek Rudnik, radny powiatu bocheńskiego uzyskał w badaniu 14,96% głosów. Wynik 12,61% otrzymał Artur Gondek kandydat z ramienia Konfederacji, który miał już okazję kandydować na urząd burmistrza podczas poprzednich wyborów samorządowych. Aż 10,26% nie wie, na jakiego kandydata zagłosuje w najbliższych wyborach.

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/Burmistrz.png

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/Burmistrz2.png

W przypadku podziału ze względu na wiek, poparcie oczywiście również jest zróżnicowane. Uwzględniając wyborców zdecydowanych, najmłodsi (18-29 lat) najchętniej głosowaliby na Konfederację, która osiąga w tej grupie wynik 40,43%. Grupa wiekowa 30-39 lat to wspólne prowadzenie Konfederacji i Koalicji Obywatelskiej, mającej w tym zakresie popracie ok. 23%. Wyborcy starsi, czyli 40-49 lat planują głosować w głównej mierze na KO (38%) i PiS (31%). Respondenci w wieku 50-59 lat preferują Prawo i Sprawiedliwość (36,5%) i KO (31,7%). W grupie najstarszych (60+) zdecydowanie prowadzi już Prawo i Sprawiedliwość liczące na poparcie 55,5% wyborców w tym wieku.

W wyborach samorządowych kandydatem najchętniej wspieranym przez najmłodszych jest Artur Gondek, mający poparcie 29,5%. Za nim plasują się Adam Korta (22,7%) i Stefan Kolawiński (20,5%). Wyborcy w wieku 30-39 lat również preferują Gondka - na kandydata Konfederacji planuje zagłosować 27,9% pytanych. Drugi jest Korta (25%), za nim Marek Rudnik (20,5%). Na niższe poparcie liczyć mogą Stefan Kolawiński i Piotr Dziurdzia - po 13,2%. Nieco starsza grupa, a więc 40-49 preferuje już Adama Kortę, który ma poparcie 42,6% pytanych. Drugi jest tutaj Piotr Dziurdzia, radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia PiS, który ma 20,6% poparcia. Czym wyżej z wiekiem, tym wyższe jest poparcie obecnego burmistrza, Stefana Kolawińskiego. Wśród grupy 50-59 deklaruje na niego głos 25% pytanych, w grupie 60+ jest to już 51,2%.

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/Preferencje_wyborcze_kobiet%2C_tylko_zdecydowani_wyborcy%2C_n_160.png
Wśród kobiet największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. 40,6% pań chce zagłosować na partię Jarosława Kaczyńskiego. Druga wśród kobiet jest Koalicja Obywatelska - 24,4%, trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Hołowni - 11,3%. Idąc dalej, 8,1% poparcia odnotowuje w grupie kobiet Konfederacja, 6,9% ma Lewica, a Polskie Stronnictwo Ludowe i AgroUnia ocierają się o próg, nie osiągając go jednak z poparciem ok. 4,4%. Mężczyźni zaś w głównej mierze preferują Koalicję Obywatelską (30,5%) i Prawo i Sprawiedliwość (29,9%). Trzecią pozycję obejmuje Konfederacja z wynikiem 19,2%. Dalsze miejsca zajmują P2050 (7,2%), PSL (5,4%), Lewica (4,79%), AgroUnia + Porozumienie (3%). W przypadku wyborów na burmistrza wśród kobiet prowadzi Stefan Kolawiński, mający 29,4%, pośród mężczyzn najwyżej notowany jest zaś Adam Korta (27,5%).
/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/Mezczyzni.png

Spójrzmy na jeszcze jedną statystykę. Jak wyborcy poszczególnych partii postrzegają sugerowanych kandydatów na burmistrza Bochni?
- Wyborcy PiS najliczniej popierają Piotra Dziurdzię (47%). Dalej za nim plasują się Stefan Kolawiński (28,4%) i Adam Korta (10,7%)
- Pośród wyborców KO najwyżej notowany jest Adam Korta, którego popiera 50,6% sympatyków Koalicji. Drugi jest obecnie urzędujący burmistrz z wynikiem 29,6%
- Sympatycy Konfederacji najliczniej popierają kandydaturę Artura Gondka (68,2%). Ponadto część wyborców prawicy rozważa także głos na Adama Kortę (20,4%).
- Fani Polski 2050 wybierają Stefana Kolawińskiego (44,4%). Na celowniku wyborców Hołowni znajdują się również Marek Rudnik (25,9%), Adam Korta (18,5%) czy Artur Gondek (7,4%).
- Wyborcy Lewicy w zdecydowanej większości popierają Marka Rudnika (61,1%). Adam Korta i Stefan Kolawiński zaskrabili sobie sympatię Lewicy po 16,7% wyborców.
- Połowa sympatyków PSL preferuje Adama Kortę. Niemałe poparcie mają tu również Marek Rudnik (28,6%) i Stefan Kolawiński (21,4%).
- 60% wyborców AgroUnii i Porozumienia wybiera Marka Rudnika. Kolejno 20% i 10% poparcia mają w tej grupie Stefan Kolawiński i Piotr Dziurdzia.

Jak możemy wywnioskować, najbliższe miesiące zapowiadają nam się bardzo ciekawie. Politycy w nadchodzącym czasie będą przedstawiali postulaty w związku z kampanią wyborczą, które również mogą w dużej mierze rzutować na ich wynik wyborczy, choć de facto warto podkreślić, że nieoficjalna kampania już dawno się rozpoczęła. Należy jednak pamiętać, że sytuacja polityczna do okresu jesiennych jak i wiosennych, przyszłorocznych wyborów samorządowych może ulec jeszcze diametralnej zmianie. W przeszłości często już pojedyncze wydarzenia prowadziły do sporych zawirowań w partyjnych notowniach i tak naprawdę nie sposób przewidzieć, co szykuje nam najbliższa przyszłość.

Kacper Głód

Info: "Niecodziennik Bocheński"