Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-10-30 22:03:57 przez KacperGlod

Kwesta na Wszystkich Świętych. Będą zbierać na ratowanie zabytków cmentarza

Trwa XXIX Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni. Przedstawiciele Stowarzyszenia Bochniaków i Ziemi Bocheńskiej zbierali datki 30 października, zbiórka w ramach kwesty odbędzie się też 1 listopada.

Jest to już kolejna edycja kwesty, której celem jest ratowanie zabytków na bocheńskim cmentarzu przy Orackiej. Niedawno udało się zgromadzić środki i przeprowadizć renowację nagrobka Nikodema Goyskiego, który był komisarzem starostwa Bochni, zmarłym w 1897 r.

/media/user/images/upload/Pazdziernik/Pazdziernik 2022/Zestawienie-po-konserwacji-N.-Goyski-fot.2-1024x735.jpg

W tym roku wolnotariusze zbierać będą datki w dniach 30 października oraz we Wszystkich Świętych - 1 listopada w godzinach 9:00 - 15:00 przy bramach prowadzących na cmentarz komunalny przy ul. Orackiej. Akcję wesprzeć można również poza tymi dniami, poprzez skarbony zamontowane na bramach wejściowych od ul. Orackiej i ul. Karosek. Dodatkowo, istnieje opcja wsparcia inicjatywy przelewem. Wraz z Bochniakami kwestuje również młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

Tak o zbiórce pisze Stowarzyszenie Bochniaków i Ziemi Bocheńskiej:

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza do wsparcia XXIX Kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej w Bochni.

Od prawie trzydziestu lat, w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych, bocheńska społeczność wspólnymi siłami zbiera fundusze na remont nagrobków zabytkowych, zniszczonych i zapomnianych. Zazwyczaj są to grobowce zasłużonych dla bocheńszczyzny mieszkańców, urzędników, nauczycieli, artystów, wojskowych lub społeczników, nie posiadających już żadnych spadkobierców, których nagrobki z roku na rok popadają w coraz większą destrukcję. Zaszczytem, ale i wielkim zobowiązaniem dla naszego Stowarzyszenia jest koordynowanie tej inicjatywy od 29 lat.

W ostatnim czasie z zebranych środków udało się sfinansować i kompleksowo przeprowadzić generalną renowację nagrobka Nikodema Goyskiego – komisarza starostwa w Bochni zmarłego w 1897 r., będącego reprezentantem rodziny zasłużonej dla Bochni i bocheńszczyzny. Ten neogotycki nagrobek, pochodzący z warsztatu kamieniarskiego Wojciecha Samka, został posadowiony na nowej płycie fundamentowej, uzupełniono w nim wszelkie ubytki oraz zrekonstruowano niezachowany krzyż wieńczący wykonany w wapieniu pińczowskim.

W tym roku, wzorem wieloletniej tradycji, członkowie Stowarzyszenia Bochniaków, młodzież bocheńskich szkół, aktorzy Teatru Artystokrackiego, lokalni społecznicy i przedstawiciele różnorakich organizacji, będą zbierać datki do puszek w niedzielę 30 października oraz we wtorek 1 listopada od 9:00 do 15:00 przy bramach prowadzących na cmentarz komunalny przy ul. Orackiej. Przypominamy o możliwości wsparcia kwesty również poza tymi dniami – poprzez skarbony zamontowane na bramach wejściowych od ul. Orackiej i ul. Karosek.

Z wyrazami szacunku

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

/media/user/images/upload/Pazdziernik/Pazdziernik 2022/XXIX-Kwesta-errata.png