Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-12-19 21:40:23 przez eb

Ma to ochronić polski rynek medialny przed wpływami

TVN to pieniądze z FOZZ

Również w Bochni protestowano przeciwko tzw. lex TVN. O godzinie 19-tej na Rynku zebrała się grupa ok. 50 osób z hasłami: Wolne Media i TVN. Nie brakło flag: polskich ale i … unijnych. To trochę dziwi, bo na lex TVN ucierpią przede wszystkim amerykańscy właściciele. Wiec zwołany został pod auspicjami bocheńskiej Platformy Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że Lex TVN jest w założeniu prawem zakazującym kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Ma to ochronić polski rynek medialny przed wpływami z zewnątrz Unii. W tym duchu Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w sierpniu tego roku. Spotkało się to ze sprzeciwem Senatu. Niespodziewanie sprawa wróciła pod obrady parlamentu 17 grudnia. Sejm większością głosów odrzucił sprzeciw Senatu i uchwalił Lex TVN. Teraz wszystko zależy od decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.

Oprócz haseł za wolnymi mediami i krytyce ustawy protestujący mówi także rzeczy niedorzeczne porównując TVN do radia Wolna Europa jakie działało za czasów komuny. Wolne słowo radia Wolna Europa dawała wówczas ludziom nadzieję i pomagało walczyć z reżimem PRL. Wszystko wskazuje jednak na to, że TVN jest właśnie medium założonym przez osoby z tej komuny się wywodzących.

Słuchaj także: TVN powstał z kradzionych pieniędzy z afery FOZZ

Rynek głównych mediów nie jest tym z czym Polacy chcieliby mieć do czynienia. Widać wyraźnie, że największe media w Polsce są ewidentnie narzędziami politycznymi a nie źródłami rzetelnej informacji. Zarówno TVP jak i TVN to raczej centra politycznej propagandy i walki z przeciwnikami politycznymi niż telewizje niezależne i rzetelnie informujące. I oto najwyraźniej toczy się walka. O przestrzeń do propagandy.

red.

Zobacz także: To jest ustawka Jarosława Kaczyńskiego