Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-08-06 22:43:38 przez system

Memoriał mjr Bacy przypomniał o latach okupacji

Dzisiejsza niedziela (6 sierpnia) była poświęcona pamięci Jana Kaczmarczyka ps. Baca. Z tej okazji odbywa się coroczna ceremonia upamiętniająca tą postać. Towarzyszą jej imprezy plenerowe. Po niedawnych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego, postać majora znów przypomniała lata niemieckiej okupacji.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła Msza święta w kaplicy w Chodenicach. Po Mszy w odbyła się coroczna ceremonia składania kwiatów przy obelisku Majora „Bacy”, oficera Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, zamordowanego przez żołnierzy z batalionu SS „Galizien”, 5 sierpnia 1944 r. Jan Kaczmarczyk w okresie przedwojennym był zawodowym żołnierzem WP. W czasie okupacji kierował na Bocheńszczyźnie konspiracyjną szkołą podchorążych piechoty oraz był dowódcą III batalionu „Motyl” 12 pp. AK. Zginął 5 VIII 1944 r. w Chodenicach, gdzie został przypadkowo ujęty przez Azerów na służbie niemieckiej (Ukraińcy i Azerowie nazywani Kałmukami, walczyli przy przeprawie przez Rabę z oddziałem AK. Major Kaczmarczyk odznaczony został orderem Virtuti Militari i Złotym Krzyżem Zasługi. Miejsce, gdzie został zabity, upamiętnia pomnik, wzniesiony w 1959 r.

Imprezami towarzyszącymi był Turniej Szachów Błyskawicznych o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia oraz impreza plenerowa pn. "Piknik nad Rabą" przy OSP w Chodenicach oraz bieg dla dzieci i młodzieży. Głównym punktem Pikniku był start głównego Biegu Memoriałowego.

Foto: Łukasz Chojecki, UM