Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-12-13 20:34:20 przez system

Mikołaj z Bochni na Wileńszczyźnie

Uśmiechnięte od ucha do ucha dzieci, które nie mogły się nadziwić niespodziance jaka ich dziś spotkała. Wielka, szczera radość, wymalowana na ich ślicznych buziach. Krzyk i euforia- tak dzieciaki reagowały na każdy prezent który znajdował się świątecznych reklamówkach. Te obrazy na zawsze zostaną w naszym sercu. To nagroda za wielki trud włożony w tą pracę.

Dni spędzone na Litwie, pokazują, jak potrzebna jest pomoc i zaangażowanie w każdą akcję. Mikołajkowa akcja była by niemożliwa, gdyby nie pomoc Mieszkańców Bochni i okolic, pracowników Polskiej Spółki Gazownictwa, osób z nią zaprzyjaźnionych, Pracowników Starostwa Powiatowego w Bochni oraz Pracowników Urzędu Miasta w Bochni. Jak zawsze włączyli się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej w Jodłówce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mikluszowicach, Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, 1 Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bochni, Szkoły Podstawowej w Trzcianie, Szkoły Podstawowej w Kamionnej, Zespołu Szkół Nr 3 im. Józefa Tischnera w Bochni, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie. Dary dotarły też od wielu prywatnych osób, moich przyjaciół i rodziny.

Nasze samochody dotarły najpierw do sióstr w Lendwarowie, gdzie zostawiliśmy kilkanaście worków z odzieżą. Prezenty Mikołajowe trafiły m.in. do przedszkola i szkoły podstawowej w Duksztach. Radości dzieciaków nie było końca. W zamian, od najmłodszych usłyszeliśmy piękne patriotyczne wiersze, brawa i słowa podziękowania. Kolejnym punktem naszej wyprawy była szkoła podstawowa im. Św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy gdzie rozdaliśmy świąteczne reklamówki oraz malutka szkółka w Korwiach gdzie czekały na nas dzieciaki.

Następnym punktem trasy Mikołaja z Bochni były szkoły w Butrymańcach, Podborzu oraz szkoła w Rakańcach, wręczyliśmy dzieciom kilkadziesiąt reklamówek ze słodyczami i żywnością, oraz placówka w Czarnym Borze. Mikołaj przyjechał też do Postawek, małej wsi w której mieszka kilkanaście polskich rodzin. Żywność, środki czystości i ubrania zostawiliśmy w kilkunastu Polskich domach.Dwa auta przewiozły łącznie około 5 ton wsparcia. Do polskich dzieci trafiło 340 paczek z darami. Podarunki dotarły również do 16 polskich rodzin, 7 polskich placówek szkolnych oraz do hospicjum w Wilnie.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim którzy wsparli Polskie dzieci na Litwie. Samochody wypełnione prezentami dosłownie uginały się pod ich ciężarem, a to wszystko dzięki Wam, drodzy Państwo. To Wasze dary wywołały przez jeden dzień tyle radości, szczęścia i miłości. Chociaż na jeden dzień, problemy naszych rodaków zniknęły dzięki rzeczom dla nas tak zwyczajnych, tak codziennych, że nie zwracamy na nie uwagi. Tuńczyki, czekolady, makarony- to artykuły które mamy na wyciągnięcie ręki. Dla tych dzieci, oraz ich rodziców to prawdziwy skarb. Dziękuję uczniom ich nauczycielom oraz rodzicom za okazane serce, dobro które dajemy naszym rodakom na kresach szybko wróci do nas. Dziękuję też wszystkim którzy pojechali ze mną zwłaszcza Kasi, Grzegorzowi, Staszkowi, Mateuszowi i Tomkowi jesteście wspaniali.

Mikołaje z Bochni wrócili już do domów, jednak będą już przygotowywać się do następnych akcji. To dzieło, które musimy kontynuować. Nasi rodacy od lat mieszkający na Wileńszczyźnie o nas nie zapomnieli. Wiedzą jakiej są narodowości i mają wielkie, biało-czerwone serce. Jak my moglibyśmy o nich zapomnieć?

Stanisław Dębosz