Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-04-02 12:33:59 przez Czas2012

Mniejsza stawka dla restauratorów z Rynku

Przedsiębiorcy z Rynku, konkretnie właściciele restauracji wzdłuż jego północnej pierzei, zwrócili się do Urzędu Miasta o ulgę w wynajmie pasa drogowego. Ma to związek z planami, które dotyczą utworzenia ogródków kawiarnianych w tym miejscu. Obecna stawka wynosi 1 zł/m2. Przedsiębiorcy prosili o możliwość uiszczania połowy tej kwoty przez najbliższy czas trwania pandemii.

Wniosek wpłynął do Urzędu Miasta w lutym. Dotyczy zajęcia części pasa drogowego (wyłączonego z ruchu) na rzecz ogródków kawiarnianych. Przedsiębiorcy podkreślali atrakcyjność podobnej inwestycji na nowopowstającym Rynku, co ma zachęcić mieszkańców i turystów do częstszych odwiedzin centrum. Dodatkowym atutem ogródków miałoby być to, że sam plan oraz jego wykonanie zostało zlecone bocheńskim rzemieślnikom, co oznacza, że centrum nie będą szpeciły reklamy kampanii piwowarskich, ale przez to też wartość projektu sięgnie ok. 50 tys. zł za jeden ogródek.

Urząd Miasta zgodził się na ulgę w postaci 80 gr/m2, co nie spodobało się radnym na XXX sesji Rady Miasta. Jerzy Lysy wnosił o połowę zaproponowanej przez Urząd kwoty, jednak Anna Morajko, przewodnicząca Komisji Kultury, optowała za tym, by wrócić do tematu 50gr/m2, jak wnioskowali sami przedsiębiorcy. W dyskusji brano pod uwagę przede wszystkim trudną sytuację pandemiczną.

„Jesteśmy na etapie zakończenia prac rewitalizacyjnych na Rynku.” – mówił radny Damian Słonina. – „Musimy ściągnąć turystów i zachęcić mieszkańców do tego, aby wrócili do centrum i to centrum odżyło. Ogródki będą miały swój klimat, będą podnosiły walory estetyczne miasta. Jest to niebywała promocja dla samego centrum, więc myślę, że takie inicjatywy powinniśmy wspierać. Żyjemy w takim okresie, że pandemia decyduje o naszej przyszłości i nikt nie może być pewny, więc sami przedsiębiorcy ponoszą ogromne ryzyko, podejmując się tego typu inwestycji ze względu na to, że ciągle mamy do czynienia z lockdownami, zamykaniem mieszkańców, brakiem możliwości odwiedzin tego typu miejsc – okres zwrócenia się takiej inwestycji pod względem finansowym jest bardzo, bardzo długi. Powinniśmy dopomóc przedsiębiorcom w tym, aby rozwijali promocję naszego miasta i upiększali jego centrum.”

Głos sprzeciwu wybrzmiał jedynie ze strony radnego Edwarda Dźwigaja, który mówił, że niezależnie od tego, czy wynajem kosztuje 50gr, czy 1 zł, czy 1,50 zł/m2, nie powinno być to istotą uwagi Rady, gdyż „żeby mieć pieniądze na funkcjonowanie miasta, z czegoś te pieniądze musimy mieć, to nie będzie tak, że będziemy dobrymi mikołajami i wszystko będziemy dawać za darmo”. Radny Dźwigaj podkreślał, że dzienna opłata za użytkowanie pasa drogowego, to koszt jednej porcji lodów dla przedsiębiorcy, a Rada nie powinna zajmować się groszowymi sprawami.

Mimo wszystko wniosek radnych zgłoszony przez przew. Annę Morajko w celu zmniejszenia stawki do 50 gr/m2 został pozytywnie przegłosowany stosunkiem głosów 15 za, 6 przeciw.

DML

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecien 2021/DSC_8185.JPG