Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-03-04 16:01:37 przez KacperGlod

Most przy Parkowej otwarty. Parlamentarzyści i samorządowcy przecięli wstęgę

2 marca oficjalnie oddano do użytku nowy most przy ulicy Parkowej, stanowiący dojazd na teren Parku Rodzinnego Uzbornia. Otwarciu obiektu towarzyszyła uroczystość, w której parlamentarzyści, samorządowcy i osoby pracujące przy wykonawstwie i nadzorze inwestycji przecięli symboliczną wstęgę.

W uroczystości otwarcia mostu nad potokiem Babica udział wzięli m. in.: parlamentarzyści z naszego regionu, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta Bochnia, radni miejscy, wykonawcy inwestycji oraz inspektorzy nadzoru.

Zadanie zrealizowano w ramach rządowego funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Obejmowało ono rozbiórkę istniejącego mostu w złym stanie technicznym o konstrukcji jednoprzęsłowej belkowej stalowo-drewnianej o nawierzchni z płyt drogowych betonowych. Nowy obiekt mostowy posadowiony jest na palach wierconych betonowych, przyczółki oraz ustrój nośny mostu stanowi konstrukcja żelbetowa monolityczna z płytą o grubości 50cm.

W zakresie inwestycji wykonano również odcinkową regulację potoku Babica od strony wody górnej i wody dolnej na łącznym odcinku około 50 mb cieku. Regulacja obejmowała wykonanie narzutu kamiennego w dnie oraz umocnienie skarp i przyczółków koszami siatkowo-kamiennymi. Inwestycja obejmowała również zagospodarowanie terenu zielonego poprzez wykonanie utwardzonych dojść, nasadzeń drzew oraz ciągów i kładek drewnianych o charakterze rekreacyjnym od strony ulicy św. Marka.

Ważnym zaznaczenia jest, że nowy obiekt dostosowany został do użytkowania przez służby techniczne i porządkowe. Umożliwia także przeprawę dla ciężkiego wozu bojowego straży pożarnej w razie zagrożenia pożarniczego.

Wartość inwestycji wyniosła 2 875 571,34 zł, z czego 1 900 000,00 zł stanowiło dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład.

Po przywitaniu zgromadzonych gości głos zabrali: Posłanka na Sejm RP – Józefa Szczurek-Żelazko, Poseł na Sejm RP – Wiesław Krajewski, Wicewojewoda Małopolski – Ryszard Pagacz, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Piotr Dziurdzia oraz Burmistrz Miasta Bochnia – Stefan Kolawiński.

Gospodarz Solnego Grodu podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej jakże ważnej inwestycji.

  • Wiele lat czekaliśmy na odbudowę tego mostu, który w przeszłości był w dramatycznym stanie, wręcz agonalnym, łącznie z tym, że trzeba było go zamknąć dla użytkowników. Dlaczego ważny? Ponieważ umożliwia wjazd na teren Parku Rodzinnego Uzbornia. To ważne z kolei, żeby zabezpieczyć mieszkańców Bochni, użytkowników tego terenu przed niebezpieczeństwem np. przeciwpożarowym – powiedział burmistrz.

Wydarzenie zakończyło uroczyste przecięcie wstęgi.

Fot. UM Bochnia