Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-05-10 11:54:11 przez Czas2012

Mur cmentarza wojskowego w bardzo złym stanie

Stuletni mur części cmentarza wojskowego znajdującego się przy ul. Orackiej chyli się ku upadkowi. Kwatera cmentarza dla poległych w I wojnie światowej została wydzielona w 1916 r.; na miejscu pochowanych zostało tu ponad 400 osób, głównie Austriaków. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy w małopolsce podległy wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Komisje Kultury i Gospodarki Komunalnej zwracały uwagę na zły stan techniczny muru z ciosów okalającego tę część cmentarza przy ulicy Orackiej. Radny marek Bryg prosił o jak najszybszą interwencję.

Uzgodniliśmy wstępnie prace, które należy podjąć, czyli wstępne prace dotyczące zabezpieczenia muru.” - mówiła Aldona Janiak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. - „(…) Możliwe, że w przyszłym roku będziemy mogli liczyć na dotację z Urzędu Marszałkowskiego, więc na razie musimy wykonać część zabezpieczeń, by w międzyczasie stan [muru – przyp. red.] się nie pogorszył. Jestem po spotkaniu z konstruktorem, czekam na wycenę dokumentacji i do końca maja postaramy się ją mieć, po czym niezwłocznie przystąpimy do wykonania zabezpieczeń.