Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-04-29 19:33:00 przez system

Nic nowego w sprawie siedziby dla Szkoły Muzycznej

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta oczekiwanej przez wielu informacji o możliwościach przekazania budynku po dawnym „medyku” na rzecz Szkoły Muzycznej II stopnia udzielił zastępca burmistrza Gustaw Korta. Uczynił to w zastępstwie włodarza miasta, który pojechał na spotkanie z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Gustaw Korta wymienił organizacje, które mają siedzibę w spornym budynku: oprócz Straży Miejskiej są to Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Emerytów i Rencistów, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Okazjonalnie z gościny tych instytucji korzystają też inne organizacje pożytku publicznego. Ponadto jest w budynku mieszkanie komunalne z sześcioma lokatorami. Znalezienie nowej siedziby dla wszystkich tych podmiotów generowałoby koszty dla miasta. Sam budynek po medyku musiałby być wyremontowany i zaadaptowany do potrzeb Szkoły. Szacunkowy koszt tej adaptacji to 800 tys. zł.

Zastępca burmistrza odpowiedział też na pytanie: ile kosztowałby remont należącego do miasta budynku przy ulicy Poniatowskiego w celu przeniesienia tam Straży Miejskiej i innych organizacji z „medyka”. Otóż wg biegłego inżyniera budownictwa koszt rozbiórki i wybudowania nowego budynku wyniósłby 3mln. 417 tys.Wywołało to wesołość radnego Jerzego Lysego, który stwierdził, że budynek przy Poniatowskiego jest w niezłym stanie i na pewno nie wymaga rozbiórki. Koszt jego remontu to. Według radnego – 400 do 450 tys. zł. On sam jako fachowiec z uprawnieniami zobowiązał się wykonania kosztorysu. Zaapelował też do radnych aby z własnej inicjatywy, niezależnie od burmistrza podjęli działania w celu przemienienia Straży Miejskiej do tej nowej siedziby.

Dobrej opinii o budynku przy Poniatowskiego nie podzielili inni radni. Na zakończenie dyskusji odczytano list Ministerstwa Kultury w kwestii adaptacji na potrzeby Szkoły Muzycznej budynku po dawnym pogotowiu. W związku z zaangażowaniem dużych sum pieniędzy w termomodernizację wszystkich szkół artystycznych w kraju remont budynku w Bochni nie będzie możliwy przed 1022 rokiem