Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-12-20 09:41:08 przez system

Nie będzie jednolitego podatku-Jarosław Gowin odpowiadał na pytania przedsiębiorców

Ponad godzinę trwało spotkanie wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego z przedsiębiorcami z Bochni. Jarosław Gowin Przybył do naszego miasta specjalnie by po krótce przedstawić jak realizowany jest program gospodarczy i na bieżąco skomentować obecne posunięcia premiera Morawieckiego.

Jarosław Gowin tłumaczył powody dla takich a nie innych posunięć rządu w sprawach i socjalnych i gospodarczych. Chodziło głównie o powód wprowadzenia programu 500 +, obniżenia wieku emerytalnego, podwyższenie najniższej stawki godzinowej czy najniższej emerytury.

Wicepremier scharakteryzował zamiary rządu, które koncentrują się głównie na zbudowaniu szybszego tempa rozwoju i potencjału gospodarczego. Ma się to odbyć poprzez obudowę polskiego przemysłu, postawienie na gospodarkę innowacyjną oraz wspieranie polskich firm. Szczególna uwaga będzie zwrócona na tworzeniu jak najlepszych warunków do funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw np. na polu ułatwienia prowadzenia księgowości czy przy zagadnieniu domniemania zgody. Spokój i przewidywalność to najważniejsze rzeczy o które trzeba koniecznie zadbać by stworzyć lepszy klimat do inwestycji – podkreślił Jarosław Gowin.

Podczas spotkania poruszanych było wiele tematów m.in. sprawa funduszy unijnych i sposobów ich pozyskania. Z jednej strony Komisja Europejska dała Polsce te 400 mld zł, z drugiej obwarowała je takimi wymogami pozyskania, że z tych środków jest niezmiernie trudno korzystać. Dlatego udrożnienie korzystania z funduszy wymaga bardzo wiele wysiłku. Jednak to co ostatnio niepokoi analityków rządowych to spowolnienie gospodarcze i wyhamowanie inwestycji. Co jest prawdopodobnie spowodowane obawą związaną z niestabilną sytuacją polityczną. Jarosław Gowin zapewnił, że rząd będzie dążył do wyciszenia napięć społecznych, które ostatnio przybrały na sile. Premier tłumaczył, że próba uregulowania pracy dziennikarzy w sejmie jest uzasadniona, gdyż obecnie ich praca powoduje chaos podczas obrad i nigdzie na świecie nie ma tak nieograniczonej swobody przemieszczania się dziennikarzy jak w polskim parlamencie. Moment, jak przyznał, nie był najwłaściwszy. Jarosław Gowin zapowiedział także, że rząd wycofuje się z uchwalenia podatku jednolitego, który najbardziej dotknął by ludzi zamożniejszych, co odbiłoby się jeszcze gorzej na inwestycjach.

To o co pytali przedsiębiorcy to przede wszystkim o koszty zatrudnienia pracowników, nadmiar koncesji, koszty i obciążenia podatkowe – szczególnie drastyczny wzrost ubezpieczeń samochodów i sprzętu (prawie 100%), podatek jednolity, a także o olbrzymi deficyt (w tym roku rekordowy – 59,3 mld zł), który na dłuższą metę uniemożliwi złagodzenie obciążeń fiskalnych, a poszukiwanie pieniędzy na jego spłatę pogorszy warunki rozwoju gospodarczego.

Jarosław Gowin wspomniał także o dziurze, karuzeli VATowskiej i próbach uszczelnienia jego ściągania, choćby poprzez jednolity plik kontrolny. Według wyliczeń Komisji Europejskiej Polska traci na karuzeli VATowskiej od 30 do 50 mld zł rocznie. Te straty spowodowane są głównie poprzez działalność międzynarodowych gangów, które działają m.in. pod przykrywką handlu paliwami.

Dyskusja oscylowała także wokół spraw obrony, szkolnictwa wyższego, sądownictwa czy innowacyjności.

Spotkanie odbyło się w lokalu i restauracji Murowianka. Organizatorami było Bocheńskie Koło Polska Razem Zjednoczona Prawica.