Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-05-07 19:44:23 przez system

Nie prędko Bochnia będzie OD NOWA

W drugiej połowie kwietnia wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace nad rewitalizacją centrum naszego miasta. Stało się tak w związku z cennymi znaleziskami archeologicznymi. Odkryto m.in. starą drogę i szyb kopalniany z XIII wieku.

Wstrzymanie prac renowacyjnych jest prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców domów znajdujących się w pobliżu wykopalisk. Mówił o tym, niejako w imieniu okolicznych mieszkańców przewodniczący Rady Miasta Bogdan Kosturkiewicz podczas VI Sesji RM. Ale nie tylko dla nich, również dla kierowców. Utrudnienia wystepują na Rynku, zamknięte dla ruchu są ulice Solna i św. Kingi.
25 kwietnia, zamiast na sesję Rady burmistrz Stefan Kolawiński musiał udać się na spotkanie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jak się dowiedzieliśmy od p. Andrzeja Koprowskiego z Wydziału Promocji Miasta, rozmowy nie przyniosły jakichkolwiek rozstrzygnięć dotyczących wznowienia prac w ramach projektu Bochnia OD NOWA. Miesięczna przerwa nadal obowiązuje. W tym czasie ma do Bochni przyjechać ekspert z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapewne po to by ocenić wagę i znaczenie historycznych znalezisk.

Sprawa otwartą jest czy odkopany średniowieczny ratusz zostanie przykryty szklaną płytą tak aby każdy mógł go zobaczyć? Mówiono o tym podczas ostatniej Komisji Kultury. Zadne decyzje jednak nie zapadły. eb