Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-02-06 20:46:10 przez system

Nie zawsze musisz płacić za parking

Część kierowców korzystających z miejsc postojowych ponosi opłaty niepotrzebnie.

Sprawa ta była poruszana na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Przypomnijmy, że opłaty za parkowanie na miejscach postojowych w strefie pobiera się od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-17:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, tj. wskazanych ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do bezpłatnego parkowania wyłącznie w miejscach wyznaczonych, na podstawie posiadanych kart parkingowych.

Ponoszenie przez kierowców nieuzasadnionych opłat może nastąpić np. jeśli nieświadomi parkujący wykupują bilety w czasie gdy opłaty nie są ponoszone, np. w sobotę, co dotyczy, jak się zdaje, głównie kierowców spoza Bochni. W takiej sytuacji system zalicza dokonaną opłatę na najbliższy płatny termin parkowania. Mając to na uwadze, postulowano zamieszczenie na parkomatach informacji o płatnych okresach parkowania. Zgodnie z tym postulatem pod koniec stycznia pojawiły się na bocheńskich parkomatach takie informacje.

Ryzyko ponoszenia nieuzasadnionych opłat za parkowanie pojawia się także w przypadku płatności elektronicznej za pomocą aplikacji mobilnej MPay – stanie się tak jeśli przy wyborze opcji bezlimitowej przy wyjeździe z miejsca postojowego zapomnimy wyłączyć działania aplikacji – w takiej sytuacji aplikacja będzie bowiem dalej sukcesywnie naliczać opłaty.

Nie będzie innych parkomatów W trakcie styczniowych obrad Rady Miasta pojawiła się także kwestia ewentualnej zmiany parkomatów na inne – część bochnian uważa bowiem istniejące urządzenia za kłopotliwe ze względu na konieczność wpisywania numeru rejestracyjnego samochodu. Alternatywą są urządzenia, które tego nie wymagają, a które też są w użyciu w niektórych miastach.
/media/data/upload/loga/Bochnia inne/parkomat.jpgZdaniem operatora strefy, doświadczenia z Krakowa wykazują, że urządzenia wymagające wpisania numeru lepiej się sprawdzają. Jest to spowodowane nie tylko tym, że przy anonimowej obsłudze parkomatu niektórzy kierowcy mogą odstępować soje bilety innym, ale także możliwością komputerowej weryfikacji wykupienia biletu w przypadku wpisywania numeru rejestracyjnego, co jest bardzo istotne w razie jego zagubienia przez kierowcę. Przed nałożeniem opłaty dodatkowej za nie uiszczenie opłaty za postój lub przekroczenie opłaconego czasu (w Bochni opłata ta wynosi 30 lub 50 zł) można bowiem zweryfikować, czy opłata została przez kierowcę rzeczywiście uiszczona.