Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-03-20 20:50:29 przez system

Niedziela Palmowa z prezydentem - przyznano odznaczenia

Po raz 58. do Lipnicy Murowanej zjechały tłumy ludzi chcących wziąć udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Mieszkańcom Bochni nie trzeba przypominać, z czym jest to związane. Oprócz tradycyjnych obrzędów religijnych odbywa się tu znany na cały kraj konkurs na najładniejszą i najwyższą palmę. Tego roku gościem honorowym i patronem konkursu był pan prezydent z małżonką.

Lipnicę nie pierwszy raz odwiedzają prezydenci. To wyjątkowe świętowanie Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej bardzo często przyciąga polityków sprawujących najważniejsze urzędy. Bywał w Lipnicy poprzedni prezydent, bywali posłowie i eurodeputowani. W tym roku przybył nowowybrany prezydent Andrzej Duda. Choć to nie pierwsza jego wizyta w Lipnicy, to jednak pierwsza jako głowy państwa. Para prezydencka przeszła w tradycyjnej procesji na Mszę świętą w zabytkowym kościele p.w. świętego Andrzeja Apostoła. Warto jeszcze przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda na swojego kapelana powołał księdza Zbigniewa Krasa, wieloletniego proboszcza parafii Lipnica Murowana.

Niezwykle barwne, bardzo tradycyjne obchodzenie święta upamiętniającego przybycie Jezusa do Jerozolimy połączone jest także z kiermaszem rękodzieła artystycznego oraz wszelakiego rodzaju ozdób i potraw jakie związane są ze świętami Wielkanocnymi. Tegoroczny Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego na najwyższą plamę wygrał Pan Zbigniew Urbański. Nie była to palma bijąca kolejny rekord wysokości ale mierzyła sobie 30m i 4 cm, co pozwalało jej górować wysoko nad centrum Lipnicy.

Pewną tegoroczną niespodzianką było także uhonorowanie dwóch mieszkańców Lipnicy Murowanej odznaczeniami przyznanymi przez Kancelarię Prezydenta. Cieszę się, że spotyka mnie dzisiaj, jako prezydenta Rzeczypospolitej, ten zaszczyt, aby uhonorować odznaczeniami państwowymi dwie osoby tak ważne dla waszej społeczności - zwrócił się do zgromadzonych na lipnickim rynku prezydent. Pierwsze odznaczenie, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, prezydent wręczył Stanisławowi Wieciechowi, który, jak podkreślił prezydent "od tylu lat upamiętnia to, co ważne w historii Lipnicy Murowanej i tych ziem - walkę o wolność i ludzi, którzy o tę wolność Rzeczypospolitej w czasie okupacji walczyli". Drugie z odznaczenie, Srebrny Krzyż Zasługi, otrzymał Zbigniew Urbański, który od wielu lat wraz z rodziną przygotowuje najwyższą palmę wielkanocną.

Lipnickie palmy oceniane są przez jury złożone z plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość. Ważne jest także wykonanie i zdobienia. Pod uwagę brany jest także rodzaj tworzywa oraz cała harmonia kształtu palmy. Klasyczna palma, brana pod uwagę przez oceniających, powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla tej pory roku.