Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-03-14 20:13:34 przez system

Nielegalna produkcja papierosów w Gminie Bochnia

W dniu 12 marca 2019 r. funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą na terenie Gminy Bochnia zatrzymali trzy osoby podejrzewane o wytwarzanie wyrobów tytoniowych w celu późniejszej odsprzedaży.

Jak ustalono osoby te nabywały pochodzący z nielegalnych źródeł susz tytoniowy, który nie był opodatkowany akcyzą. Następnie rozdrabniały ten susz do postaci tytoniu przy wykorzystaniu posiadanego przez siebie urządzenia służącego do jego mielenia. Sprawcy zostali zatrzymani w trakcie pracy – obierali susz z łodyg.

W toku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych policjanci ujawnili pudła z suszem tytoniowym, tytoniem, urządzenie do mielenia oraz gotowe skręcone papierosy bez polskich znaków akcyzy. Łącznie zabezpieczono ponad 177 kilogramów tytoniu, 31 kilogramów suszu tytoniowego oraz 1110 sztuk papierosów.

Gdyby towar ten trafił na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i podatku Vat wyniosłyby blisko 200 000 zł. Postępowanie w kierunku art. 12 a ust. 1 w zw. z art. 14 ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych prowadzone jest przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Bocheńskiej Komendy. Jak dodają funkcjonariusze niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.