Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-08-16 12:25:23 przez system

Nieszkowice Wielkie: uczczono cichociemnych

Pokaz skoków spadochronowych grupy KrakSky i modeli latających Klubu Modelarstwa Lotniczego przy MDK w Bochni, program artystyczny dzieci z miejscowej szkoły to tylko niektóre elementy poniedziałkowej uroczystości w Nieszkowicach Wielkich, która odbyła się 14 sierpnia. Uczczono 73 rocznicę tragicznego w skutkach lotu polskiej załogi z angielskiej Eskadry 1586. Ich samolot, B-24J zwany popularnie Liberatorem, rozbił się w Nieszkowicach Wielkich w połowie sierpnia 1944 wskutek ostrzału niemieckiego.

Zginęło siedmiu cichociemnych: Zbigniew Szostak (kapitan, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari), Stanisław Daniel, Stanisław Malczyk, Tadeusz Dubowski, Józef Bielicki, Wincenty Rutkowski i Józef Witek z Eskadry 1586. Wracali znad Warszawy, gdzie dokonali zrzutu broni w ramach pomocy dla powstańców.

Uroczystość upamiętniająca ich bohaterską smierć rozpoczęła się od mszy świętej. Złożono wieńce pod pomnikiem poległych lotników.
Części rozbitego Liberatora zostały użyte do rekonstrukcji tego samolotu, którą można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.