Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-06-12 15:24:13 przez system

Niezwykłe odkrycie w kopalni soli

10 czerwca w Kopalni Soli w Bochni odbyło się uroczyste otwarcie nowej trasy turystyczno-przyrodniczej. Inspiracją do jej powstania było stwierdzenie bardzo rzadkiego zjawiska fluorescencji halitu.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu. Aleksandra Puławska, ówczesna studentka geologii Akademii Górniczo-Hutniczej przebywała na stażu w bocheńskiej kopalni soli. Po jego zakończeniu postanowiła zabrać na pamiątkę kilka grudek soli, które zaniosła na uczelnię. Wraz z Maciejem Maneckim, wykładowcą z wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska postanowiła sprawdzić kryształy pod światłem ultrafioletowym. Okazało się, że świecą się one piękną, czerwoną barwą. – Jest to bardzo rzadkie zjawisko, które nie jest opisane w zbyt wielu publikacjach. Nikt do końca nie wie, dlaczego jedna sól świeci, a inna nie – mówi Aleksandra Puławska.

Odkrycie spowodowało, że przedstawiciele kopalni soli postanowili uruchomić nową trasę turystyczną. Będzie to trasa przyrodnicza. Oprócz niej każdy turysta może skorzystać z podstawowej trasy z podziemną ekspozycją multimedialną, a także trasy historycznej „Wyprawa w Stare Góry” oraz trasy „Końska droga”. - Często przypadek powoduje, że powstaje coś nowego. I tak było w tym przypadku. Mam nadzieję, że dzięki uruchomieniu nowej trasy turystycznej bocheńska kopalnia przyciągnie jeszcze więcej turystów – zaznacza Zbigniew Rojek, prezes Kopalni Soli w Bochni.

Trasa będzie dostępna do zwiedzania od 25 czerwca.