Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-03-30 11:20:38 przez Czas2012

Nowe otwarcie - co się zmieni na trasie turystycznej Kopalni i miasta?

Z dyskusji jakie toczą się między zarządem Kopalni Soli w Bochni, a magistratem, wynika, że już za niedługo działąć będzie w Bochni nowa oferta turystyczna. Bedzie to trasa

Głównym tematem posiedzenia komisji kultury (20.06.23) był punkt - “Ożywienie ruchu  turystycznego w centrum miasta przez odwrócenie ruchu  turystycznego w Kopalni Soli.  Zjazd szybem Campi, wyjazd szybem Sutoris”.  Na posiedzenie zaproszono gości: Zygmunta Dobrowolskiego - Prezesa Kopalni Soli Bochnia, Anettę Stachoń - Dyrektora Muzeum im. St. Fischera oraz Tomasza Ryncarza - Naczelnika Wydziału Promocji Miasta.

Dyskusja toczyła się wokół zasadności odwrócenia ruchu turystycznego w kopalni i jaki to będzie miało wpływ na ożywienie ruchu turystycznego w samym mieście. Pomysł  częściowej zamiany ruchu zjazdów i wyjazdów  powstał w Kopalni Soli już jakiś czas temu. Dyskutowano nad tym - ale kończyło się jak zwykle na propozycjach.

Z chwilą powierzenia stanowiska prezesa Kopalni Soli Bochnia panu Zygmuntowi Dobrowolskiemu wiele spraw, a w tym także odwrócenie ruchu turystycznego, nabrało tempa. Decyzje, które zostały podjęte przez kopalnię, przybliżają nas do tego momentu, kiedy turyści po wyjeździe z kopalni szybem Sutoris, grupowo będą pojawiać się w centrum miasta. 

Jako pierwsza zabrała głos Anetta Stachoń - “Takie odwrócenie ruchu turystycznego byłoby najkorzystniejsze, zarówno dla nas jako mieszkańców, dla wszystkich biznesów, które tutaj działają, jak i dla turystów, którzy przybywają do naszego miasta. To jest, jak stwierdziła - “nasze pobożne życzenie. Właściwe działanie tej zmiany warunkują możliwości samej Kopalni Soli. Byłoby najlepiej gdyby turyści zjeżdżali szybem Campi, a wyjeżdżali szybem Sutoris i korzystali z tych wszystkich atrakcji, korzystali z oferty kulturalnej, widzieli nasze miasto, tą najstarszą tkankę zabytkową, mogli zwiedzić Muzeum im. St. Fischera, odwiedzić Bazylikę, Muzeum Motyli, skorzystać z restauracji jak i odpocząć na plantach czy też w tężni solankowej"

Jak podkreśliła radna Anna Morajko, przewodnicząca komisji kultury - Jest się czym zachwycać w Bochni. Nawet będąc na płycie Rynku widać na wzgórzu część Krzęczkowa. Można byłoby w tę trasę włączyć również Park Rodzinny Uzbornia i stamtąd podziwiać panoramę naszego miasta.

Od pewnego czasu docierały do bocheńskiej społeczności ciekawe informacje na temat nowych pomysłów kopalni. Kopalnia chce uruchomić kolejkę elektryczną, która byłaby nową atrakcją, a poruszałaby się na trasie: szyb Campi - szyb Sutoris. Co do możliwości i sposobu organizacji ruchu turystycznego i innych nowości wypowiedział się prezes kopalni soli Zygmunt Dobrowolski - 
Pomysł odwrócenia ruchu Turystycznego powstał w Kopalni Soli Bochnia. Bardzo mi brakowało połączenia kopalni z miastem i odwrotnie, miasta z kopalnią. Stąd pomysł zakupu kolejki elektrycznej do przewozu turystów. Po zwiedzeniu Bazyliki św. Mikołaja, która mnie zachwyciła, utwierdziłem się w przekonaniu, że trzeba stworzyć dodatkową trasę naziemną, obejmującą: Muzeum im. St. Fischera, Bazylikę, Rynek, Muzeum Motyli, tężnię solankową czy planty salinarne. Ta nowa trasa będzie wyjątkową atrakcją dla turystów odwiedzających kopalnię, będzie ubogaceniem oferty kopalni i miasta. Wielką atrakcją dla turystów stanie się fakt, kiedy zjadą szybem Campi, a wyjeżdżając szybem Sutoris znajdą się w samym centrum miasta, które ma tak wiele do zaoferowania”. Z. Dobrowolski chcąc sprawdzić jak zareagują turyści kiedy po zwiedzeniu podziemnej trasy wyjadą na powierzchnię szybem Sutoris, wybrał się z grupą turystów w taką “podróż”. “To zrobiło - jak mówi - wielkie wrażenie na turystach”. Jak zaznaczył, wdrożenie tej opcji musi się odbywać stopniowo”.

Na początek Z. Dobrowolski proponuje, aby zacząć od pojedynczych grup, ucząc się nowości, a jako pierwszy przystanek kolejki elektrycznej widzi Muzeum im. St. Fischera i równocześnie byłby to początek trasy po Bochni. W fazie początkowej, będzie to promocja nowości, a koszty pokryje Kopalnia. Docelowo ma to być płatna atrakcja. “Myślę, że jak się rozniesie informacja o nowości, to pewnie znajdą się liczni chętni na skorzystanie z tej trasy”. 

Prezes Z. Dobrowolski zapoznał również radnych z innymi planami powiększenia oferty kopalni między innymi: zakupu restauracji Grota, która będzie obsługiwała podziemną restaurację kopalni jak i turystów czy też mieszkańców miasta. “Jeżeli wszystko potoczy się jak przewidujemy, to jeszcze w pierwszym półroczu rozpocznie ona działalność. Przy szybie Campi powstanie plac zabaw, a halę starej warzelni planujemy przekształcić w kompleks atrakcji dla dzieci. Wracając do kolejki - to nie tylko atrakcja związana z przejazdem. Ponieważ brakuje nam miejsc parkingowych w centrum, a mamy je przy szybie Campi, to jest to jedyne wyjście, aby można było sprowadzić większą grupę turystów do centrum miasta i pokazać im uroki Bochni”.

Prezes Kopalni poinformował również radnych, że powstająca nowa trasa turystyczna (wykorzystanie szybu Sutoris i schodów do poziomu 70 m) zostanie uruchomiona do końca września. Jak zauważył - “W tym roku czeka nas wiele ciekawych wydarzeń, - 10 lecie wpisania Kopalni Soli Bochnia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 775- lecie istnienia kopalni. W związku z tym kopalnia będzie chciała to podkreślić, a przy okazji promować kopalnię i te wszystkie nowości". 

Zwracając się do prezesa kopalni, naczelnik wydziału promocji miasta, Tomasz Ryncarz, podziękował za otwarcie w stronę miasta, za chęć przynajmniej na początek, finansowania całego przedsięwzięcia, ale to jak stwierdził - ”miasto w otoczeniu kopalni i jej oferty, jest tutaj atutem, ponieważ samo miasto oferuje parę atrakcji, które są zupełnie bezpłatne i świetnie mogą wypełnić ofertę kopalni”. Jak dodał, - „bezpłatnie można zwiedzić Bazylikę, tężnię oraz muzeum (w czwartki), uczestniczyć na Rynku w pokazach multimedialnych. Cały ten koszyk ofert czekających na turystę w Kopalni i w centrum to jest ta wspólna wartość. Kopalnia nie jest oderwanym bytem od miasta, ale wspólnie tworzy coś więcej". Poinformował radnych, że - ”Od pewnego czasu Punkt Informacji Turystycznej oferuje również usługę zwiedzania miasta i zdarzają się grupy, które korzystają z takiej usługi przewodnickiej". T. Ryncarz podkreślił że - „Przy wszelkich okazjach komunikujemy, że kopalnia w Wieliczce i kopalnia w Bochni nie są dla siebie konkurencją. Bo tak naprawdę, aby poznać te dawne polskie saliny trzeba odwiedzić jedną i drugą kopalnię".

/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2023/7.jpg

K. Stompór