Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-01-26 18:20:11 przez system

Nowoczesna karetka dla szpitala

Decyzją wojewody małopolskiego Szpital Powiatowy w Bochni wzbogacił się o kolejny nowoczesny ambulans. Karetka służyć będzie głównie mieszkańcom powiatu bocheńskiego. W środę 25 stycznia przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Bochni z udziałem wojewody małopolskiego Józefa Pilcha i starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna uroczyście poświęcono i oddano do użytku nowy ambulans.

- Oddajemy tę karetkę społeczeństwu powiatu bocheńskiego – mówił podczas uroczystości starosta bocheński.

Nowa karetka to mercedes Sprinter 319 z silnikiem Diesla 3.0 oraz automatyczną skrzynią biegów. Ambulans posiada nowoczesne wyposażenie, w tym w defibrylator Lifepack 15 z modułem teletransmisji EKG do pracowni hemodynamiki w przypadku podejrzenia zawału serca i innych ostrych stanów kardiologicznych, a także z urządzenie do uciskania klatki piersiowej Lucas, które automatycznie wykonuje masaż serca, w przypadku zatrzymania jego pracy.

- Dziękuję szczególne wojewodzie małopolskiemu Józefowi Pilchowi, a także Wicewojewodzie Józefowi Gawronowi, którzy pochodząc z naszego terenu doskonale rozumieją potrzeby systemu ratownictwa medycznego i zdecydowali o przekazaniu szpitalowi tego ambulansu. Zakup tak nowoczesnego ambulansu, w tym zwłaszcza wyposażenia był również możliwy dzięki wsparciu starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna i dofinansowaniu z budżetu powiatu - mówił dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni, Jarosław Kycia.

Rocznie zespoły ratownictwa medycznego w powiecie bocheńskim przeprowadzają ponad 7 tys. interwencji. Do większości sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dochodzi w domach pacjentów. Ratownicy medyczni pomagają ofiarom ok. 400 wypadków drogowych.