Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-07-31 22:22:20 przez system

O 17.00 zawyją syreny alarmowe

1 sierpnia obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego też powodu aby przypomnieć o rocznicy w tym dniu zawyją syreny alarmowe.

Jerzy Miller, wojewoda małopolski zwrócił się z prośbą do wszystkich samorządów gminnych i powiatowych województwa małopolskiego, o uczczenie tej szczególnej w historii Polski daty, przez uruchomienie o godz. 17.00 syren na 1 minutę. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie o godzinie 17.00, w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego także włączy syreny alarmowe.

Wojewoda małopolski zwraca się także z prośbą do mieszkańców naszego regionu, aby 1 sierpnia o godzinie 17.00 oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny Żołnierzom Armii Krajowej minutą ciszy oraz powstrzymaniem się od ruchu kołowego i pieszego.

Mimo, że wiele wskazuje na to, że powstanie w Warszawie było planem sowieckim przeprowadzonym rękami polskich oficerów, głównie Leopolda Okulickiego, który najgorliwiej do powstania dążył, zakończyło się ono tragedią dla Polaków i całkowitym zrujnowaniem stolicy, ułatwiło Stalinowi sowietyzację, podbój i komunistyczne zniewolenie Polski i było dla komunistów sowieckich najwspanialszym prezentem jaki mogli sobie wymarzyć, nie przeszkadza to polskim władzom nazywać je „bohaterskim zrywem Żołnierzy Armii Krajowej, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny”. Tymi słowami zwrócił się do samorządowców i mieszkańców wojewoda małopolski.