Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-04-24 19:00:13 przez system

O BSAG na Forum Inwestycji Przemysłowych

Ponad 140 zgromadzonych uczestników, w tym eksperci i czołowi inwestorzy, zabierający głos w czterech panelach dyskusyjnych, miało okazję poznać ofertę Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, podczas zorganizowanego 15 kwietnia I Ogólnopolskiego Forum Inwestycji Przemysłowych w siedzibie Business Centre Club w Warszawie.

Tematami przewodnimi Forum były:
- Najlepszy czas na inwestycje w Polsce Wschodniej,
- Jak wydać środki na innowacje,
- Tereny inwestycyjne pod inwestycje przemysłowe,
- Grunty pod inwestycje w odnawialne źródła energii.

Wybór lokalizacji nowej inwestycji może zdecydować o sukcesie projektu, co było tematem III panelu dyskusyjnego „Tereny inwestycyjne pod inwestycje przemysłowe”. Inwestorzy szukają terenów dobrze przygotowanych i zlokalizowanych w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych. Tomasz Zagórski, zastępca dyrektora ds. kształtowania przestrzeni i nieruchomości inwestycyjnych w Agencji Nieruchomości Rolnych mówił: „Oprócz położenia, dla inwestora przy wyborze działki ważna jest dostępność mediów. Przygotowując ofertę dla firm zawsze robimy analizę dostępnych mediów”. Maciej Słoma, dyrektor zakładu Werner Kenkel Bochnia dodał: „Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Bocheńskiej SAG m.in. dzięki dostępowi do dróg szybkiego ruchu. Nasza działka jest położona 140 metrów od autostrady. Bliżej węzła autostrady nie moglibyśmy być”. Również ważnym elementem wyboru jest dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej - „Za Bochnią przemawiał dostęp do konkurencyjnej i rynkowej siły roboczej. Z Bochni do Krakowa, gdzie mamy wysokiej klasy mechatroników czy logistyków, mamy 20 minut. Z drugiej strony w okolicy Bochni jest również dostęp do pracowników produkcyjnych”.

Duże znaczenie ma również udana współpraca z lokalnymi władzami. Jak mówił Stefan Kolawiński, burmistrz Miasta Bochnia: „Nasz pierwszy inwestor inwestował w ornym polu. To wymagało wzajemnego zaufania inwestora i władz. Ważna jest słowność i realizacja złożonych obietnic”. Inwestorzy, szukając gruntów pod nowe inwestycje, zwracają również uwagę na możliwość otrzymania wsparcia m.in. dzięki zwolnieniom podatkowym na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Jak mówił Grzegorz Kociubowski, dyrektor Pilkington Automotive Poland: „Możliwość zainwestowania w SSE była jednym z ważniejszych czynników, które zdecydowały o lokalizacji inwestycji właśnie w Polsce”.

III panel dyskusyjny został poprzedzony wystąpieniem Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego, który przedstawił potencjał gospodarczy miasta oraz korzyści wynikające z inwestowania w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej.

Miasto Bochnia było Partnerem I Ogólnopolskiego Forum Inwestycji Przemysłowych.

Wideorelacja: https://www.youtube.com/watch?v=HN3q1A9X1fM